Ekonomi

Asgari Ücretten Kesilen 728 TL Vergi Kaldırılıp Maaşlara Yansıtılır Mı?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarına yüzde 26 oranında zam yapılmıştı. Ocak ayında yapılan yüzde 26 oranındaki zam ile asgari ücretle çalışan vatandaşın cebine 2 bin 20 TL net maaş girdi. 

Ancak ekonomik dalgalanmalar, döviz kuruna bağlı olarak artan temel ihtiyaç malzemeleri, gıda enflasyonun çok yüksek olması asgari ücret ile çalışan vatandaşları zora sokmuştu. 

Bir dönem siyasi gündemde de yer alan ancak daha sonra unutulan asgari ücretten alınan vergilerin kaldırılması konusunu haberimizde değerlendiriyoruz. 

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİ TUTARI 728 TL

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web sayfasında yer alan bilgilere göre;

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların brüt maaşları 2 bin 558 TL. Asgari ücretli vatandaşlara ayrıca 192 TL Asgari Geçim İndirimi ödemesi yapılıyor. Bu tutarlara göre asgari ücretli vatandaşa 749 TL maaş ödeniyor. Ancak bu tutardan 358 TL SKK Primi, 25 TL İşsizlik fonu kesintisi, yüzde 15 Gelir vergisi  326 TL ve 19.50 TL damga vergisi kesintisi yapılıyor. Bu kesintilerden sonra geriye kalan tutar net 2 bin 20 TL oluyor. 

Eğer asgari ücretli vatandaşlardan yapılan vergi kesintileri kaldırılısa (Gelir Vergisi: 326 TL, Damga Vergisi 19 TL) maaşlara 345 TL daha fazla olacak. Buda 2019 yılı içinde gerçekleşirse asgari ücretlilere 2 bin 365 TL maaş ödemesi anlamına geliyor. 

YASA ÇIKARILIR MI?

2019 yılı için asgari ücretli vatandaşlardan vergilerin kaldırılması konusu Meclis’te dile getirilmişti. Muhalefet partileri tarafından ele alınan konu hakkında kanun teklifleri ve soru önergeleri verilmiş ancak somut bir adım atılmamıştı. Hükümetinde bu konuya ilişkin çalışma yapıp yapmadığı bilinmiyor. Ancak kısa bir süre içerisinde asgari ücret vergilerinin kaldırılmasının gündeme gelmesi zor bir ihtimal gibi. 

Kamuilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir