Ekonomi

Aylık 1305 TL Olarak Ödenen Evde Bakım Parası Alma Koşulları Neler?

Devlet tarafından sağlanan ve vatandaşlar tarafından en dikkat çeken desteklerden birisi evde bakım parası. Devlet yaşlı vatandaşların daha huzurlu bir ortamda bakımlarının yapılması amacıyla bu vatandaşlara bakan ailelere aylık maaş ödüyor. 

Peki evde bakım parası desteğini kimler nasıl alır? İşte detaylar;

EVDE BAKIM PARASINI KİMLER NASIL ALABİLİR?

Evde bakım parası yaşlı vatandaşların hayatlarının geri kalan kısmında ailelerinden ayrılmamaları adına sağlanıyor. Ekonomik açıdan ailelerin desteklendiği bu desteği alabilmek için ise koşullar bulunuyor. Mevzuatta yer alan koşulları sağlayan ailelere ise aylık 1305 TL maaş ödeniyor. 

Bu Koşullar;

Bu desteği alabilmek için bakıma muhtaç olan kişinin ağır engelli olması gerekiyor. Bu kaspadma tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş raporunda bakılacak kişi için engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekiyor.

Bu şartın dışında ayrıca gelir şartı da bulunuyor.

Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

BAŞVURULAR AİLE BAKANLIĞI’NA YAPILIYOR

1305 TL evde bakım desteği başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılıyor. Vatadanşlar bu kurumlara aşağıda yer alan evraklarla başvuruda bulunabiliyorlar. 

Başvuru Evrakları;

* 1 adet fotoğraf Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi

* Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi

* Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı

* Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir