Ekonomi

Babalara 112 Gün Ücretli İzin Uygulaması 1 Ocak’ta Başlıyor

Türkiye’de yasalar ve sosyal güvenlik mevduatı kadın istihdamını desteklemek amacıyla birçok alanda annelere pozitif ayrımcılık sağlarken bu ayrımcılıkların bazıları artık baablar için de geçerli olacak. Kadın işçiler doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 16 haftalık toplamda 112 gün ücretli izin hakkı kullanabiliyorlar. 

Ayrıca çalışan annelere 1 yaşından küçük çocukları varsa günde bir buçuk saat emzirmeleri için izin veriliyor. Bu imkan hakkında annelerin çoğu  izinlerini birleştirerek 1 günlük ücretli izin şeklinde kullanabiliyorlar. 

İZİN HAKKI BABALARA DA VERİLECEK

Devletin kadınlara sağladığı bu ayrıcalık, Türkiye’de ilk kez babalara da verilecek. Vodafone tarafından 4 yıl önce faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde kadın çalışanlara 16 haftalık ücretli doğum izni uygulaması başlatılmıştı. Vodafone tarafından 1 Ocak 2020 itibari ile bu izin hakkı babalara da verilecek. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram konu hakkında bir açıklama yaptı. Bayram açıklamalarında “Vodafone Grubu’nun yeni uygulaması, ilk kez Vodafone Türkiye tarafından hayata geçirilecek. Diğer ülkelerde nisan 2020’de başlayacak.” ifadelerine yer verdi. 

Yeni uygulamayı değerlendiren Bülent Bayram açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Vodafone’nun yeni global politikasıyla eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn  olan tüm çalışanlar 16 hafta tam ücretli ebeveyn iznine sahip olacak. Ebeveyn olan Vodafone çalışanları ilk 18 ay içerisinde istedikleri bir tarih aralığında, 16 haftaya kadar ücretli izin kullanabilecek. Bu hak toplu olarak kullanılabileceği gibi, maksimum 4 blok halinde de planlanabilecek.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir