Ekonomi

Bakan Selçuk açıkladı : Asgari ücrete ek 75 lira zam mı yapılacak?

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete jest açıklaması yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamaları ile asgari ücret ile çalışanlar asgari ücretin 2020 yılında ek 75 lira zam mı yapılacak? sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Asgari ücret ile çalışanlar Aralık ayında gerçekleştirilen asgari ücret tespit komisyonu toplantısı sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 2 bin 324 lira olarak açıklandı.

BAKAN SELÇUK’TAN ASGARİ ÜCRETTE JEST AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk asgari ücrette işverenlere jest açıklamasında, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda devlet, işçi ve işveren var. Aynı masadayız. Devlet olarak rolümüz işçi ve işveren arasında hakem olmak. Bu yıl Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’i ile birlikte bir açıklama yaptılar.2 bin 578 TL’nin altında bir asgari ücreti imzalamayacaklarını belirttiler. Gelecek sene, sonuna kadar tüm tarafların masada kalmasını arzu ediyoruz. Bu sene yaptığımız görüşmelerde, işveren tavan olarak 2 bin 250 lira bandına geldi. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme prensibine dikkat ediyoruz. ‘Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi. Bir işçi bazında düşünüldüğünde düşük bir rakam olarak görülse de, bu desteğin toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde. Hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.” dedi.

Ayrıca Bakan Selçuk, “Asgari ücret, aslında ücretler seviyesinin en alt sınırını ifade ediyor. Asgari ücret, işverene ‘bu ücretin altında çalıştırırsan, devlet olarak seni cezalandırırım’ demek. ” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRETE 75 LİRA EK ZAM OLACAK MI?

Asgari ücrete jest açıklaması sonrasında gündeme gelen 2 bin 400 lira ise 2 bin 324 lira olan asgari ücrete ek olması sonrasında olacak rakam olarak ortaya çıksa da böyle bir şey olmadığı belirtildi. Asgari ücret tespit komisyonu toplantısında Bakan Selçuk’un açıkladığı gibi işverenlerin 2 bin 250 olarak asgari ücret vermek istediği fakat hükümetin 75 lira işverenlere destek vererek 2 bin 324 liraya çıkartmasıyla olmuştur. Yani kısaca asgari ücret 2 bin 324 lira olarak kalacağı bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir