Ekonomi

Bakanlık Duyurdu: Otoyol ve Köprü Ücretlerine ‘Dinamik Fiyatlandırma’ Geliyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni bir fiyatlandırma modelinin üzerinde çalışıyor. 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı‘nda otoyol ve köprü ücretlerine ilişkin yeni bir düzenlemeye yer verildi. Düzenlemenin adı ‘Dinamik fiyatlandırma’ modeli

Otoyol ve köprü ücretleri için yeni bir fiyatlandırma tarifesi olan “Dinamik fiyatlandırma” modeli, vatandaşın bazı gün ve saatlerde ücretli yolları daha ucuza kullanabilmesine imkan sağlayacak.

Uygulama, talep yoğunluğuna göre şekil alacak. Talebin yoğunluğuna göre ücretler artırılarak ya da azaltılarak esnek hale getirilecek. Bu karara göre vatandaşlar, talebin daha az olduğu dönemlerde köprü ve otoyolları daha ucuza kullanabilecek.

Avrupa’da da kullanılan dinamik fiyatlandırma modelinde kullanıcıların talebi 7 gün 24 saat boyunca özel yazılımlarla takip ediliyor.

Fiyatlandırma stratejisi de bu yazılımlar aracılığıyla talebin yoğunluğuna ya da azlığına göre değişebiliyor. Havayolu şirketlerinin de kullandığı yöntemle, işletmecinin zararına yol açmadan, daha az yoğun dönemlerde daha ucuza kullanılabilmesi amaçlanıyor.

Karayollarına ilişkin yapılacak çalışmalarla da ilgili kararlara yer verildi. Karayolu ağında bakım ve onarım hizmetlerinin ağırlıklı olarak özel kesim marifetiyle performans esaslı sözleşmelerle yürütülmesi için gerekli hukuki ve kurumsal düzenlemelerle ilgili çalışmalar tamamlanacak.

Trafik güvenliği konusunun güvenli sistem yaklaşımı temelinde yönetilmesini teminen yalnızca karayolu trafik güvenliğinden sorumlu bir yapının tesis edilmesine ilişkin kavramsal çerçeve, program ve kurumsal yapının tasarımı da tamamlanacak. Önceliğini ve yapılabilirliğini kaybetmiş projeler sonlandırılacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir