Ekonomi

Bankalar Daha Fazla Kredi Veriyor! Günde 5 Milyar Lira Kredi

Kredi döneminde Şubat’taartış gözlendi. Mart’ın ikinci yarısı devam ederken bankacılık sektörü son 5gün içerisinde 25 milyar TL kredi verdi. Türkiye ekonomisi ağustos’taki kursaldırısını aşmış gözüküyor.

Yeni ekonomi programı kapsamında dengelenmesüreci halen daha devam ederken Şubat ve Mart aylarında çok daha fazla krediçekilmeye başlandı. Bankacılık ve düzenleme Kurumu’nun verilerine göre 19Mart’ta 1 trilyon 475 milyar lira kredi hacmi 26 Mart’ta bir buçuk ekonomideson 5 gün içerisinde 25 milyar lira kredi desteği sağlandı.

Bankacılık sektörü kredihacminde gaza basmaya başladı. Özellikle uluslararası Finans kuruluşlarındanartı puanların gelmesi ile birlikte kredilerde de beklenen artış yaşandı. Şubatsonunda 104 milyar lira batık olan kredi tutarı 26 Mart itibariyle 105 milyarlira da kaldı Kredi hacmi de 70 milyar TL arttı.

Ekonomide toparlanma hükümetinfinansal çalışmaları ile birlikte artış gösterdi. Bankalar Hazine ve MaliyeBakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışıyor.

Ayrıca KOBİ değer Krediuygulaması da ve konuttaki faiz indirimleri ile birlikte bankalar yurtdışıfinansman konusunda sorun yaşamıyor. İç piyasada kredi arttırılması bu sayedeçok daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir