Ekonomi

Bankalar EFT/Havale Ücretini Neden Kesiyor! Standart Ücret Talep Edildi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken vatandaşların dijital ortamlarda yaptığı işlemlerde mağdur edildiğini açıkladı. 

Bendevi Palandöken dijital ortamlarda ki işlemlerden ücret alınmamalı diyerek bankalar bu tarz işlemler de aşırı derecede fazla ücret kesintisi yapıldığını söyledi. Bendevi Palandöken yazılı olarak bir açıklama gerçekleştirerek “bankacılık sektöründe vatandaşlardan alınan işlem masraflarını çok fazla olduğunu ve buna bir standart getirilmesi konusunda çalışmaların yapılması gerektiğini savundu.”

Bendevi Palandöken “bankalar birçok kalemde vatandaşlardan ekstra ücret alıyor. Dijital ortamdaki işlemlerde çok daha fazla ücret alınıyor. Bankalar yapmış oldukları reklam çalışmaları ile birlikte bu tarz işlemleri özendirme kampanyası yapıyor. Ancak son derece yüksek ücret kesintisi yapıyorlar. 

Bu durum tüm bankalarda aynı değil bazı bankalar bazı işlemlerde ücret kesintisi almazken bazıları da oldukça yüksek kesintiler alabiliyor. Bu ücretlerin tamamına bir standart getirilmeli ve vatandaşın mağduriyeti giderilmelidir. Vatandaşlara dijital ortamlardaki yaptığı işlemlerde kolaylık sağlanmalı.”

Bendevi Palandöken vatandaşları mağdur edilmemesi için bazı kuralların tekrardan koyulması gerektiğini savunarak dijital bankacılık kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor ve bu konuda vatandaşlara yardımcı olmak gerekiyor. Gerekirse dijital ortamda yapılan işlemlerden ücret alınmasın vatandaş dardayken bankalar gereğinden fazla kağıda olmamalı açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir