Ekonomi

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları İndirimleri Yeniden Hızlanacak mı?

Bankaların konut kredisi faiz oranları Haziran ayından itibaren Ekim ayının ortasına kadar faiz indirim yönünde hareket etti.

Merkez Bankasının Temmuz ve Eylül ayında gerçekleştirdiği para politikası faiz indirimleri ile birlikte desteklenen kredi faiz oranları aşağı yönlü bir düşüş izledi. Barış Pınarı harekatından sonra ABD’den gelen yaptırımlar ve Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı ile kredi faiz oranları bazı bankalarda yükselişe geçerken diğer bankalarda indirimlere ise ara verildi.

Türkiye’nin 120 saat aranın ardından operasyonlara devam etmesi ve ABD’nin de 14 Ekim’de uygulanan yaptırımların kaldırılacağını açıklaması ile döviz kuru düşüş gösterdi. Bugün sabah saatleri itibariyle dolar kuru 5.73, euro ise 6.39’dan işlem görüyor. Borsa istanbul ise yükselişine devam ederek 100.000 puana yakın seyrediyor.

konut kredisi ile ilgili görsel sonucu

Bankaların kredi faiz oranlarına ilişkin en kritik veri bugün açıklanacak. TCMB Ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği toplantı ile politika faizlerini açıklayacak. Enflasyonun tek haneye düşmesi ile TCMB’den operasyonlar öncesinde yaklaşık 300 puana kadar faiz indirimleri bekleniyordu.

Gelişmeler sonrasında bazı kurumlar Merkez Bankası’nın Ekim ayında faiz indirimine gitmeyeceğini ön görürken yaptırımların kalkması, kurun düşmesi ve TL’deki kırılganlığın azalması ile son beklentiler Merkez Bankası’nın 100 ile 200 puan arasında faiz indirimi uygulaması yönünde. 

Uzmanlar Merkez Bankası’nın PPK toplantısından beklentiler ışığında bir indim haberinin gelmesi karşısında bir süredir durgun ve yükseliş yönlü seyreden konut kredisi faiz oranlarının yeniden düşüş yönüne geçmesini bekliyor. Kredi faiz oranlarında Temmuz ve Eylül toplantısı sonrası kadar hızlı ve sert düşüşler beklemezken kredi faizlerinin hem kamu bankalarında hem de özel bankalarda da bir miktar daha düşmesi öngörülüyor.  24 Ekim itibariyle bankaların tabla konut kredisi faiz oranı %1.47 düzeyinde. En düşük konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyasındaki %0.99 olmaya devam ederken özel bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı da %1.07’ ye geriledi.  KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için en düşük aylık taksitleri yaklaşık 2.200 TL oluyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödemesi ise 133.100 TL’ ye karşılık geliyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir