Ekonomi

Barış Pınarı Harekatının durdurulma kararı sonrasına dolar kuru hızlıca düşmeye başladı!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde iktidar yönetimi ile birlikte bir araya geldi. Suriye’de Türk askerinin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı masaya yatırıldı. Masadan her iki tarafta anlaşarak ayrılması sonrasında piyasalarda bir anda hareketlilik yaşandı. Barış Pınarı Harekatının durdurulma kararı sonrasına dolar kuru 5,94 seviyelerinden hızlıca düşmeye başlayarak 5,82 seviyelerine kadar geriledi.

Güne 5.89 seviyesinde başlayan Dolar/TL gün içinde dalgalı bir seyir izleyerek 5,94 seviyesine kadar çıkmıştı. Akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Pence’in “Türkiye ve ABD, Suriye’de ateşkes için anlaştı” açıklamasıyla birlikte Dolar kuru yüzde 1.11 değer kaybederek 5.8216 seviyesine kadar geriledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Suriye’den çekilmeye başlama süreci ile bu sürecin tamamlanması aşamasında dolar kurunda hissedilir düşmelerin olabileceği bekleniyor.

DOLAR TEKRAR DÜŞECEK

Dolar kurunun, FED’in ‘’para genişlemesi’’ kararı sonrasında normal seyirde aşağı doğru çekilmesi gerekirken, Barış Pınarı Harekatı sonrasında dolar FED kararlarına rağmen yukarı trend de seyir bulmuştu. ABD ile Türkiye’nin anlaşma kararının açıklanması sonrasında ise dolar tekrara aşağı trend seyrine gireceği bekleniyor…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir