Ekonomi

Bayramda Çalışan İşçilere Ne Kadar Ek Ücret Ödemesi Yapılacak?

2019 yılı Kurban Bayramı 11 Ağustos tarihinde başladı. 4 gün boyunca devam eden bayram 14 Ağustos tarihinde soana erdi. Bu dört gün boyunca başta resmi kurumlar olmak üzere çok sayıda işyeri kapalı oldu. Ancak bayram tatili süresince yapmış olduğu mesleği gereği çalışmak zorunda olan personellerde oldu. 

BAYRAMDA ÇALIŞANLAR NE KADAR EK ÜCRET ALIR?

Bayram süresinde çalışan personeller yasalarla koruma altında olan bazı haklara sahipler. Bu hakların en önemlisi ek mesai ücreti. 

Bu ek mesai ücretleri de çalışan sektörlere yöre yüzde yüz ya da yüzde elli olarak uygulanıyor. Örneğin özel sektör işçileri bayramda çalıştıkları her gün için yüzde 100 oranında ek mesai ücreti alırlar. Bu ücret oranı gazeteciler için ise yüzde 50 olarak uygulanıyor. Bu ek ücret konusunun dışında bayramlarda çalışan personellerin ek ücretleri nakit olarak ödenir. . Bu çalışmalar yerine izin kullandırma gibi bir uygulama mevzuata aykırı kabul ediliyor. O yüzden çalışan işçilere izin yerine paralarının ödenmesi gerekiyor. 

Ek ücret hesabı: 3000 TL ile çalışan bir işçi bayramda çalışırsa ne kadar alır? 3 bin TL alan bir işçinin günlük ücret 3000/30 gün hesabından günlük 100 TL’ye gelir. 4 gün tatilde çalışan bu işçi 400 TL ek mesai ücreti alır. Bu kapsamda işçi 3 bin 400 TL kazanmış olur.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir