Ekonomi

Bebek bezinde KDV yüzde 1’e inecek mi?

Çocuklu annelerin en büyük masraflarından biri bebek bezidir. Bebek bezinde uygulanan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi için 25 bin anne imza topladı. Temel ihtiyaçlar sıralamasında ilk 10’da yerini alan bebek bezi için indirimli günleri dört gözle bekleyen anneler, bebek bezlerinde KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi talebinde bulundurlar.

CHP’li İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, meclise bebek bezinde yüzde 18 olan KDV oranının düşürülmesi veya sıfırlanması için kanun teklifi verdi. Bu teklif Türkiye’de 0-3 yaş arası anne sayısının 3,5 milyonu bulduğu göz önüne alındığında mecliste en kısa zamanda değerlendirileceği düşünülüyor. Zira zorunlu olmayan mücevher satışlarında uygulanan KDV oranı yüzde sıfır.

2 YILDA BEBEK BEZİLERİNE GELEN ZAM YÜZDE 80’İ AŞIYOR

Bebek bezi en temel ihtiyaçlardan ama buna rağmen Yüzde 18 KDV uygulanıyor ve her geçen günde bebek bezlerine zam geliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan İYİ Partili Öztürk ‘’Ocak ayından itibaren bebek bezlerine yapılan zam oranı yüzde 30-35 civarındadır. Dolarda ki dalgalanmanın olduğu geçtiğimiz sene ise zam oranı yüzde 40’lara ulaşmıştır’’ dedi.

2018 Haziran ayında bebek bezlerine harcanan 104 TL, 2018 Eylül ayında 144 TL’ye, 2018 Kasım ayında 174 TL’ye, 2019 Aralık ayında ise bu rakam 211 TL’ye çıkmıştır. Marketlerde ise bu fiyatlar biraz daha fazla…

Bebek bezlerinden alınan lüks tüketim vergisine tepki gösteren anneler, dijital ortamda da imza kampanyası başlattılar… Annelerin bu konudaki haklı taleplerine CHP’li Gürsel, AKP’nin de bu konuda duyarlı olmasını, verilen teklifin raftan bir an önce indirilmesini talep ettiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir