Ekonomi

Belediye Başkanlarına Yeni Maaş Sınırı Düzenlemesi Getiriliyor!

Yerel seçimlerin bitmesi ile beraber epeydir kamuoyunda tartışma konusu olan ‘Belediye Başkanları’nın belediyeye bağlı şirketlerden maaş almalarına yönelik uygulamaya’ son verilecek.

AK Parti’nin hazırlamış olduğu ve muhalefet partilerinin de destek verdiği bu yeni düzenleme de, toplumda birtakım tepkilere sebep olan bazı konularla ilgili de düzenlemeler bulunuyor. Bu konulardan biri de, belediye başkanlarının birden fazla belediye şirketinin yönetimlerinde olması ve bu şirketlerin her birinden ayrı ayrı maaş alması.

Yapılacak yeni düzenlemeye göre, belediye başkanları belediyeye bağlı şirketlerin sadece birinde yönetim kurulu başkanı olabilecek ve Belediye Meclisleri kararı ile başkanın, yönetim kurulu başkanlığından alacağı maaşa da yeni sınırlar getirilecek. Buradan alınacak maaş ise memur maaş katsayısının yüzde 25’ini geçemeyecek.


Yerel yönetimler yasası kapsamında etik başlığı dışından diğer başlıklarda da değişiklik yapılması öngörülüyor. AK Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, daha önceki açıklamalarında MHP ve CHP‘nin de bu konuya ilişkin taslak çalışmaları olduğunu belirtmiş, muhalefetin de çalışmaları bittikten sonra bir araya geleceklerini söylemişti.

İBB’DE 15 BİN LİRA EK MAAŞ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yeni işe giren danışman, daire başkanları ve genel sekreter yardımcılarına ‘huzur hakkı’ adı altında aylık 15 bin liraya varan ek maaş verildiği ortaya çıkmıştı. İBB iştiraklerine atanan yönetim kurulu başkanlarına 15 bin TL, yönetim kurulu başkan vekillerine 11 bin TL, yönetim kurulu üyelerine 5 bin TL, genel sekreter yardımcılarına 12 bin TL, daire başkanlarına 7 bin TL ve danışmanlarına 15 bin TL düzenli aylık ödeme yapıldığı iddia edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir