Ekonomi

Benzin Fiyatlarına Zam Yapılacak İddialarına EPDK Başkanından Yalanlama

Ekonomide yaşanan son gelişmeler ardından akaryakıt fiyatlarına yeni bir zammın yapılacağı öne sürülmüştü.

Bazı haber sitelerinde yer alan haberlere göre, benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren zam yapılacağı iddia edilmişti. 

Zam haberinin basında yer almasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

BENZİNE ZAM YOK AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere benzin fiyatlarını brent petrol fiyatlarının uluslararası piyasalardaki değeri ile döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar belirliyor. Bu çerçevede son dönemlerde brent petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışlarına dolar kurunda meydana gelen dalgalanmalarda eklendi. 

Ekonomide yaşanan bu gelişmeler ise benzin fiyatlarına zam yapılacağı iddialarına neden oldu Sektör yetkililerinden alındığı iddia edilen bilgilere göre, benzin fiyatlarına gece yarısından itibaren 17 kuruşluk bir zam yapılacaktı. Bu zammın ise tamamen pompa fiyatlarına yansımayacağı ancak tamamının da eşel mobil sistemi ile karşılanmayacağı öne sürülmüştü.

Benzin fiyatlarına yapılması muhtemelen 17 kuruşluk zam yapılacağı belirtilirken 13 veya 14 kuruşluk bölümü pompa fiyatlarına yansıtılacak geriye kalan bölüm ise eşel mobil sisteminden karşılanacağı mevzu bahis olmuştu.

EPDK’DAN AÇIKLAMA

Ortaya atılan bu iddiaların ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz bazı açıklamalarda bulundu. 

Bazı basın yayın organlarında çıkan benzine zam yapılacağı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu söyleyen Mustafa yılmaz şu ifadeleri kullanmıştı.

“Kurum olarak gerekli hesaplamaları yapıyoruz, bir zam söz konusu değil. Ülkemiz seçim arifesinde…Bu süreçte manipülasyon yapmak, piyasaları yönlendirmek kimseye kazandırmaz, aksine kaybettirir. Manipülatif haberler hem ülke ekonomimizi hem de milletimizin moralini olumsuz yönde etkiler. Biz, gerek basın mensuplarımızdan gerekse vatandaşlarımızdan bu tip kaynağı belirsiz, iyi niyetten uzak ve maksatlı haberlere itibar etmemelerini bekliyoruz.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir