Ekonomi

Benzin ve Motorin Fiyatlarına Pompaya Yansıyacak Şekilde İndirim Bekleniyor

Dünya piyasasında yaşanan gelişmeler sonrasında akaryakıt fiyatlarında indirim yapılması gündeme geldi. Pompa fiyatları üzerinden yapılması beklenen indirim miktarının benzinde 17 kuruş, motorinde ise 21 kuruş olması bekleniyor. 

AKARYAKIT FİYATLARINDA İNDİRİM BEKLENTİSİ

Hatırlanacağı üzere bayramdan kısa bir süre önce akaryakıt fiyatlarında önemli miktarda bir indirim olmuştu. Bu indirim Türkiye’de ÖTV düzenlemesi sonrası pompaya yansımıştı. Bu indirimin üzerinden kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen yeni bir akaryakıt indirim haberi geldi. 

Uluslararası piyasalarda berent petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte akaryakıt indirimi gündeme geldi. Benzinin ton fiyatının uluslararası piyasalarda 612 dolardan 580 dolara, motorinin ton fiyatının ise 583 dolardan 547 dolara gerilemesi sonrası yapılacak indirime ayrıca dolarda yaşanan değer kaybıda etkili oldu. Bayram öncesi başında 5.85 TL bandında bulunan dolar fiyatı 5.66 TL seviyesinde bulunuyor. Hem brent petrol fiyatlarının azalması hem doların düşmesiyle benzinin litre fiyatında 17 kuruş, motorinde ise 21 kuruşluk indirim yapılması bekleniyor.

Benzin ve motorinde beklenen bu indirimlerin ÖTV düzenlemesi tamamlandığı için direkt olarak fiyatlara yansıması bekleniyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir