Ekonomi

Borcu olan esnafı sevindirecek çağrı: Kamu borçlarına yapılandırma gelsin!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafların işlerine yoğunlaşması gerektiğini fakat vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primi borçlarından dolayı bunu bşaramadıklarını devletin bu borçları yapılandırarak esnafa destek olması gerektiğini belirterek, “Esnaf hiçbir zaman devlete borçlu kalmak istemez ancak kalıcı reformlardan sonra yapılandırmalara ihtiyaç ortadan kalkar.” ifadelerini kullandı.

VERGİ VE SGK PRİMİ BORÇLARINA UYGULANAN ZAM ORANI ESNAFIN BELİNİ BÜKÜYOR!

Esnafların devlete olan vergi ve SGK primi gibi borçlarına uygulanan gecikme zammı oranının yüzde 2 olduğunu bununda esnafı mağdur ettiğini aktaran Palandöken, “Gecikme zammı oranı bu kadar yüksek olursa esnafın borcunu bir daha ödemesi neredeyse imkansız hale gelir. Bu yılın tahakkuk/tahsilat oranlarına baktığımızda da bu durumu daha iyi anlıyoruz.” Dedi.

BORÇLAR YAPILANDIRILSIN!

Esnafın borçları için yapılandırma yapılması gerektiğini savunan Palandöken, “Vergi ve SGK primi borçlarında yapılandırma beklentisi oluştu. Esnaf hiçbir zaman devlete borçlu kalmak istemez ancak kalıcı reformlardan sonra yapılandırmalara ihtiyaç ortadan kalkar. Gecikme zammı oranının bu kadar yüksek olması da esnafı borç yapılandırmaya kadar götüren bir sonuçtur. Bu oranın enflasyonun yüzde 50 fazlasını geçmeyecek şekilde belirlenmesinde büyük fayda var.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir