Ekonomi

Brent Petrol Fiyatları Tırmanışta! Zam Furyasına Benzin de Mi Eklenecek?

23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından çok sayıda alanda zam haberi kamuoyuna duyurulmuştu. Önce motorin fiyatlarına zam yapıldığı ilan edilirken hemen ardından çay, şeker ve elektrik fiyatlarına da yüzde 15 zam yapıldığı açıklandı. 

Bu zamların ardından bir çok kaleme daha zam yapılacağı konuşulurken ilk haber benzin için geldi.

BENZİNE ZAM YOLDA

Uluslararası piyasalarda brent petrol fiyatlarının yukarı doğru eğilimi devam ediyor. Haziran ayında yaşanan fiyat düşmesi nedeniyle brent petrolün varil fiyatı 59 dolara kadar düştü. Hatta o dönemlerde benzin fiyatlarına indirim yapılması konusu ekonomi gündemi tarafından ele alındı.

Ancak son dönemlerde yaşanan uluslararası gelişmeler fiyatların yeniden yükselişe geçmesine neden oldu. Habertürk’ten Olcak Aydilek’in haberine göre; Haziran’da 580 dolar olan benzinin ton fiyatı, Temmuz’da 642 dolara kadar yükseldi. 

Benzin fiyatlarında yaşanan bu gelişmeler sonunda ise Türkiye’de benzine zam yapılması gerekti. Benzin fiyatlarına bu nedenlerden dolayı 27 kuruş seviyelerinde bir zam yapılması bekleniyor. Bu konuda devlet zam miktarını pompa fiyatlarına yansıtabilir ya da ÖTV’den karşılayabilir. Bu konuda detaylar gece saatlerinde netlik kazanacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir