Ekonomi

Çalışamayan, İşi Olmayan Ev Hanımlarına Emeklilik ve Aylık Maaş Alma İmkanı

Bilindiği üzere emeklilik konusu sadece iş hayatında olan vatandaşları ilgilendiren bir konu değil. 

Çalışma hayatında olmayan ancak emekli olmak isteyen vatandaşlara da gerekli koşulları sağlamaları ve yapmaları gereken işlemleri yapmaları durumunda emeklilik hakkı tanınıyor. 

İsteğe bağlı emeklilik olarak bilinen ve daha çok ev hanımları tarafından araştırılan konuya ilişkin bilinmesi gerekenleri siz okuyucularımız için araştırdık. 

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK İMKANI

Çalışma hayatı içerisinde olmayan ev hanımları yaşlandıklarında mağduriyet yaşamamak adına emekli olmanın yollarını arıyorlar. Yaşlandıklarında hem sağlık hizmetlerinden faydalanmak hemde aylık düzenli bir gelirlerinin olmasını isteyen ev hanımları için emeklilik isteğe bağlı sigorta ile mümkün. 

Ancak isteğe bağlı sigorta ile emekli olunabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Şartları sağlamanın da yetmediği bu imkan için prim ödemesi yapılması gerekiyor. İşte o başvuru şartları ve aylık prim ödemesi tutarı. 

İsteğe Bağlı Sigorta İle Emekli Olma

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen vatandaşların Türkiye’de ikamet etmeleri isteniyor. Bunun yanında bu vatandaşların zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamaları isteniyor. Ddiğer bir koşul ise vatandaşların 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Ayrıca vatandaşların sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden çalışmak yada tam gün çalışmamak ile kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olması gerekiyor. 

2019 Yılı Sigorta Prim Ücreti

Sosyal Güvenlik Kurumu ile isteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen vatandaşların yatırmaları gereken prim tutarında tavan ve taban ücrte bulunuyor. 2019 yılı için 4B kapsamına giren isteğe bağlı sigorta primleri en düşük aylık 818 TL’dir. Daha yüksek maaş almak için yüksek oranda prim yatıran vatandaşlar için üst sınır ise aylık 6 bin 139 TL’dir 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir