Ekonomi

Çalışan annelere her ay 650 TL yardım ve kreş desteği verilecek! Başvuru ekranı açıldı!

Çalışma hayatında kadınların rolü son yıllarda erkeklerden daha da fazla ön plana çıkıyor. Kadınlar hem ev işlerini hem de çocukların bakımları ile ilgilendikleri için işlerine istedikleri gibi odaklanamıyor. Çalışan annelere destek olmak için devlet 650 TL kreş yardımı yapılacağını açıklamasının ardından anneler rahat bir nefes aldı.

ÇALIŞAN ANNELERE 650 TL YARDIM İÇİN ÖN BAŞVURULAR BAŞLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesine ön kayıtların 15 Ekim Salı günü saat 14.00’ten itibaren internet üzerinden (www.sgkkurumsalcocukbakimi.org) e-devlet şifresiyle yapılabileceğini açıkladı.

ANNELERE BAKANLIKTAN KREŞ DESTEĞİ!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesinden 0-60 aylık çocuklarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan annelerin yararlanacağını bildirdi. Ayrıca çalışan annelere annelere her ay 650 lira civarında (100 euro) destek verileceğini aktardı.

7 İLDE 10 BİN 250 ANNE’YE 650 TL YARDIM YAPILACAK

Türkiye’de pilot iller olarak seçilen 7 ilde Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya’da 24 ay boyunca 10 bin 250 anne gerekli şartları taşıması halinde çalışan annelere destek verilecek. Bu illerin belirlenmesinde en önemli etken annelik iznini kullanan çalışan anne kadın sayısının oranın yüksek olmasından kaynaklanıyor.

7 ilde bakanlığın verdiği destekten ilk etapta yararlanacak ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira(100 avro) kırtasiye desteği verilecek.

KİMLER FAYDALANACAK? BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

-Çalışan anneler arasından bu desteği alacak çalışan annenin son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancının aylık ortalaması, brüt asgari ücretin iki katını aşmaması yani 2019 yılı için 5.116,80 TL geçmemesi gerekiyor.

-1 gün bile sigortalı olan ya da iş arayan, işe geri dönmek isteyen ya da hali hazırda 4/a sigortalısı olarak bir işverenin yanında çalışan anneler başvuru yapabilecek.

– İşveren tarafından SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılmalıdır. Annelerin, Projeye kayıt oldukları ay için 30 gün şartı aranmayacaktır.

-Ön kayıt yapmadan önce, sizin ve çocuğunuzun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemindeki adres bilgilerinizin güncel olması, çocuğunuz ile aynı adreste görünmeniz ve ikametgâhınızın başvuru yapacağınız ilde olmak.

– Süt izni kullanan çalışan anneler de faydalanabilir.

HANGİ İLDEN KAÇ ANNE  FAYDALANACAK?

İstanbul: 3.250

Ankara  : 1.500

İzmir   : 1.500

Antalya : 1.500

Bursa   : 1.250

Malatya : 750

Elazığ  : 500

KREŞ DESTEĞİ ALMAYA HAK KAZANANLARI YAPMASI GEREKENLER:

– Takvim ayları itibarıyla bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK’ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir).

– 30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

-Kurumsal çocuk bakımı mali desteği, tek bir çocuk için ve en fazla 24 ay boyunca verilebilecektir. Ancak, çocuk 72 aylık olduğunda ya da ilkokula başladığında 24 ay mali destek almış olmasa dahi mali destek sona erecektir.

– Mali destek ödemesi alınması şartlarının mücbir sebepler haricinde üç kez ihlal edilmesi durumunda annenin faydalanıcı statüsü sona erecektir.

ÖN BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir