Ekonomi

Çalışan, Çalışmayan, İşi Olmayan Annelere Karşılıksız Devlet Destekleri

Devletin kadınlara yönelik sağladığı destekleri yapmış olduğumuz haberlerimiz ile sizlere aktarıyoruz. Tek tek aktardığımız bu destekleri belirli zamanlarda yapmış olduğumuz haberlerle sizlere toplu halde sunuyoruz. 

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza devlet tarafından annelere yönelik sunulan destekleri derledik. İşte annelere sağlanan o devlet destekleri. 

ANNELERE SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Farklı durumlarda bulunan anneler devletten bazı destek ödemeleri alıyorlar. Bu ödemelerin bazıları çalışan anneler için olurken bazı ödemeler ise çalışma hayatı içerisinde yer almayan annelere sağlanıyor. 

Bu çerçevede annelere sağlanan o destekleri 4 ana başlıkta siz ziyaretçilerimize aktarıyoruz. 

300 TL’den 600 TL’ye Kadar Doğum Parası

Doğum yapan her anneye devlet karşılıksız olarak doğum parası ödemesi yapar. Bu ödemeler anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması durumunda ödenir. Ödeme tutarı ise çocuk sayısına göre değişir. Öyle ki çocuk sayısı arttıkça yapılan yardım ödemesi de artar. Burada esas tarih Mayıs 2015. Bu tarihten sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk 600 TL ödeme yapılır. 

178 TL Emzirme Parası

Doğum yapan annelere sağlanan karşılıksız desteklerden bir tanesi de süt parası. Süt parası ödemeleri tek seferlik ödenir. Ödemeler anne çalışma hayatında ise annenin hesabına, anne çalışmıyor ise babanın hesabına 178 TL olarak yapılır.

Bakıcı Destek Ödemesi

Aktif çalışma hayatında yer alan annelere devlet bakıcı desteği sağlıyor. 0 ile 2 yaş arasında çocukları bulunan anneler çalışmaya devam ettikleri süre boyunca devletten bakıcı desteği alırlar. Farklı ödeme tutarlarında yapılan ödemelere ilişkin detaylar SGK’dan öğrenilebilir. 

En Az 6 Bin 367 TL Doğum İzni Ödemesi

Çalışan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta ücretli izne ayrılırlar. Bu izin ödemeleri işveren tarafından değil, devlet tarafından gerçekleştirilir. Devlet tarafından gerçekleştirilen bu ödemeler çalışan annenin maaşına göre yapılır. Asgari ücretle özel sektörde çalışan bir kadına doğum izni ödemesi 2019 yılı için 6 bin 367 TL olarak ödenir.

Tüm desteklerden haberdar olmak Bakanlığın ilgili sayfasındaki tüm makaleleri okuyabilirsiniz . TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir