Ekonomi

Çalışan, İş Arayan ve İşi Olmayan Annelere Sağlanan Maddi Destekler

Devlet tarafından sağlanan destekleri Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza belirli dönemlerde paylaşıyoruz. 

Bu desteklerin bazıları vatandaşlar tarafından yakından takip edilirken bazı destekler vatandaşlar tarafından hiç bilinmiyor. 

Bu kapsamda bu haberimizde siz okuyucularımız için çeşitli durumlarda bulunan annelere sağlanan maddi destekleri tek bir haberde derledik. Bu desteklere dair genel bilgiler ve sağlanan ödeme tutarlarına ilişkin bilinmesi gereken ayrıntılar haberimizde. 

DEVLETİN ANNELERE SAĞLADIĞI MADDİ DESTEKLER

Devlet tarafından belirli koşullar ya da hiç koşul talep edilmeden sağlanan o destekleri madde madde ele aldık. 

Anne Adaylarına Doğum Parası

Anne olmaya hazırlanan veya küçük çocuğu bulunan kadınlar doğum parası alabilirsiniz. Eğer Mayıs 2015’ten sonra bebek sahibi olduysanız devlet çocuk başına maddi destek ödemesi yapıyor. Bu ödeme ilk çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan annelere 600 TL olarak ödeniyor. 

Yeni Anneler İçin Emzirme Parası

Yeni doğum yapmış annelere sağlanan bir diğer destek ise emzirme parası. Koşulsuz her anneye verilen bu destek miktarı sabit olup her anneye 178 TL olarak ödenir. Her yıl Ocak ayında bu tutar değişir.

Çocuk Sahibi Anneler İçin Bakıcı Desteği

0-2 yaş arasında çocuğu bulunan annelere sağlanan bakıcı ödemesi, kadınların çalışma hayatında yer alması amacıyla sağlanıyor. Bu destek ile kadın istihdamının artması amaçlanıyor. Bakıcı desteği annenin çalışmaya devam ettiği süre boyunca devam eder. 

Doğum Öncesi, Sonrası Ücretli İzin

Kadınlara sağlanan bir diğer destek ise doğum öncesi ve sonrası için. Bu süre boyunca (doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta) annelere iş görememezlik parası ödenir. Bu ücret annenin maaşına göre değişir. Asgari ücretle çalışan annelere sağlanan destek tutarı ise 6 bin TL’ye ulaşıyor. Bu destek için anne adayının doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. 

İş Arayan Anneler İçin

İŞKUR, İş arayan anneler için İş’te Anne Projesini hayata geçirdi. Bu proje ile annelere günlük 80 TL ile kurs ve iş imkanı sunuluyor. 

İş’te Anne Projesi Detayları için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir