Ekonomi

Çalışan, İş Arayan veya İşi Olmayan Annelerin Devletten Alabilecekleri Maddi Destekler

Hükümet çeşitli devlet kurumları vasıtasıyla çok sayıda vatandaşa maddi desteklerde bulunuyor. 

Vatandaşların içerisinde bulundukları durumlara göre sağlanan bu destekler ile vatandaşların yaşam kalitesinin artırılması ve içinde bulunulan durumun neden olduğu mağduriyetlerin en aza indirilmesi amaçlanıyor. 

Bu bilgiler ışığında devlet tarafından annelere ve anne adaylarına sağlanan maddi destekleri sizlere kapsamlı bir şekilde aktarıyoruz. 

ANNELER İÇİN DEVLET DESTEKLERİ

Çalışan, çalışmayan ve iş arayan annelere devlet tarafından sağlanan desteklerde annelere kolaylıklar sağlanması amaçlanıyor. 

600 TL’YE VARAN DOĞUM PARASI

Annelere sağlanan  ilk destek doğum parası. Her annenin alabildiği bu destekle doğum yapmış kadınlara maddi destek verilmesi amaçlanıyor. Bunun için ise Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş çocuklar esas alınıyor. 

O tarihten sonra bir doğum yapmış anneye 300 TL, iki doğum yapmış anneye 400 TL ve üç veya daha fazla doğum yapmış anneye ise 600 TL maddi destek veriliyor.

178 TL SÜT PARASI

Yine doğum yapmış kadın vatandaşlara yönelik sağlanan bir diğer destek ise Süt Parası. Halk arasında emzirme parası olarakta biliniyor. Her anneye verilen bu destek ile annelere maddi imkan sağlanıyor. Bu destek anne çalışıyorsa annenin hesabına, anne çalışmıyorsa kocasının hesabına 178 TL olarak yatırılıyor. 

DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI 6 BİN TL’YE VARAN ÜCRETLİ İZİN DESTEĞİ

Çalışma hayatı içerisinde yer alan kadınlar anne olmaya hazırlandıkları dönemde ücretli izne çıkıyorlar. Devlet tarafından bu izin süresinde annelere yardım yapılıyor. Öyle ki annelere doğumdan önce ve sonra ki 8’er haftalık süreler için iş görememezlik ödemesi yapılıyor. Bu ücret annenin maaşına göre değişmekle beraber asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’ye ulaşıyor. Bu destek için ise bazı koşullar bulunuyor. Anne adayı doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi yapmış olmalı. 

BAKICI DESTEĞİ

Anne adaylara sağlanan bir diğer destek bakıcı desteği. Çalışan annelere sağlanan bu destek kadınların çalışma hayatında yer almalarını amaçlıyor. Bu destek ile 0-2 yaş arası çocuğu bulunan anneler çalışmaya devam ettikleri süre boyunca bakıcı desteği alırlar. Maddi durumu olmayan ailelere öncelik tanındığı bu destek miktarı ise 1500 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

ÇALIŞMAYAN ANNELERE İŞ’TE ANNE PROJESİ

Çalışmayan annelere sağlanan desteklerden olan İş’te Anne desteği, kadınların çalışma hayatında içinde olmaları maksadıyla yürütülüyor. İŞKUR aracılığıyla yürütülen projede annelere hem meslek garantili kurslar sağlanıyor hemde günlük 85 TL ücret ödeniyor.
 

İş’te Anne Desteğine Dair tüm detaylar için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir