Ekonomi

Çalışan ve Çalışmayan Kadınlara Çocukları İçin Yapılan Maddi Destekler

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan maddi desteklerden anneler için olanları Kamu İlanları olarak haberimizde derledik. 

Çalışan kadınlara anne olmaları halinde sağlanan doğum öncesi ve sonrası izin ve ödemeler, bakıcı desteği ile tüm kadınlara koşulsuz sağlanan emzirme ve doğum parası gibi destekleri sizlere aktarıyoruz. İşte annelerin alabilecekleri o destekler;

ANNELERE SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

Doğum yapmış annlere devlet tarafından sağlanan ilk destek ödemesi doğum parası ödemesi. Doğum parası ödemesi çalışan ve çalışmayan tüm kadınlara anne olmaları halinde sağlanır. Doğum ödemesinin miktarı çocuk sayısına göre değişir. Mevzuata göre; Mayıs 2015 tarihten sonra doğum yapmış her anneye sağlanan bu destek bir çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL olarak ödenir. 

Çalışmayan annelere de sağlanan bir diğer destek ödemesi ise Emzirme Parası Ödemesi. Yine tüm annelere sağlanan bu yarım ödemesi halk arasında süt parası olarak biliniyor. Hiçbir koşul bulunmayan bu ödeme eğer anne çalışıyorsa direkt olarak annelerin hesabına yatırılıyor. Eğer anne çalışmıyorsa bu ödeme eşlerin hesabına yatırılıyor.

Bakıcı ve Doğum İzni Yardımı

Devletin kadın istihdamına yönelik attığı bir diğer destek ise bakıcı yardımı. Çalışma hayatında olan kadınları desteklemek ve iş gücünde kadın istihdamını artırmak için çıkarılan bu destek ile çalışan annelere bakıcı yardımı yapılıyor. Belirli şehirlerde yaşayan ve sigortalı olarak çalışan anneler 1500 TL’ye kadar bakıcı yardımı alabiliyorlar.

Yine çalışan annelere sağlanan bir diğer destek ise doğum izni sırasında yapılıyor. İş Görememezlik Ödeneği olarak bilinen bu destek ile annelerin doğum öncesi ve sonrasında kullandığı 8’er haftalık izinde sağlanıyor. Bu süreç boyunca ise annelere iş görmemezlik ödeneği veriliyor. Bunun için ise annenin son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor. Bu süreçte asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’yi aşabiliyor. 

Devlet Desteği Haberlerinden haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir