Ekonomi

Çalışanlar Dikkat! Vergi Dairesi’nden mektup alabilirsiniz!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. İşini değiştirenler sürpriz yaşayabilir. Vergi Dairesi, birden fazla işverenden ücret geliri elde edilmesi ile ilgili hassas davranıyor. Ola ki, aynı yıl içerisinde işyeri değiştiren okuyucularımız varsa vergi dairesinden böyle bir yazı bir zarfın içinde adresinize gelirse şaşırmayın. İleride işyeri değiştirecek okuyucularımız olursa, onlar da alacak.

Gelen ya da gelecek olan mektubun nedeni ücret geliri arttıkça ödenecek gelir vergisinin artacak olması.

Prof. Dr. Erol Ulusoy’un bugün köşesinde yer verdiği bilgilere göre, bir yılda elde edilen ücretin 18 bin TL’sinin % 15’i, sonraki 40 bin TL’nin % 20’si, sonraki 148 bin TL’nin % 27’si ve üstünün % 35’i gelir vergisi olarak ödenir. Ücretten ödenen gelir vergisini, işveren bu dilimlere göre kesip vergi dairesine öder, çalışan bir vergi beyannamesi vermez.

GRUP ŞİRKETLERDE ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Ama çalışan yıl içerisinde işyeri değiştirirse, yeni işveren, önceki işverenin ödediği ücreti dikkate almaz. Böylece daha yüksek gelir vergisi diliminden vergi ödenmesi gerekirken, daha düşük ödenmiş olur.

Örneğin, toplam brüt 18 bin TL ücret aldıktan sonra % 15’lik dilimden % 20’lik dilime geçmesi gerekirken, yeni işveren sanki o yıl içinde hiç ücret geliri elde edilmemiş gibi sıfırdan brüt ücret 18 bin TL’ye ulaşıncaya kadar % 15’lik dilimden ücret geliri vergisi keser.

Grup şirketlerinde de zaman zaman işveren değişikliği yapılabilir. Aslında kişi aynı yerde aynı işi, aynı şirket sahibine karşı yapmaya devam eder. Fakat maaşını grup şirketlerinden örneğin Tekstil Pazarlama Şirketinden alırken, Tekstil Üretim Şirketinden almaya başlar. Ulusoy uyarıyor;  “Böyle bir grup içi şirket değişikliğinde, işyeri aynı, yapılan işi aynı, şirketlerin sahibi aynı, o zaman neden ücret gelir beyannamesi vereyim dememeli. Hele hele grup için yeni şirketten maaş almaya başladığında, sanki yeni işe başlamışlar gibi en düşük gelir vergisi diliminden vergi kesilmişse, vergi dairesi burada bir vergi kaybı olduğunu tespit edecektir.”

NASIL TESPİT EDİLİR?

 Aynı gruba dahil olan Tekstil Pazarlama Şirketinde 6 ay çalışmış ve aylık 6 bin TL’den toplam bürüt 36 bin TL gelir elde etmiş olsun. Torunun Berkay, ilk üç aylık bürüt geliri için % 15, sonrasındaki 18 bin TL için % 20 gelir vergisi ödeyecektir. Ama o bunu kendisi yapmayacaktır ve hatta bordrosunu incelemezse fark etmeyecektir bile. Çünkü her ne kadar ücret gelir vergisinin yükümlüsü çalışan olsa da sorumlusu işveren olduğundan, vergiyi doğrudan ücretten kesip çalışan adına vergi dairesine yatırır.

ÇALIŞAN İŞVERENİNDEN BU VERGİYİ ÖDEMESİ HALİNDE GERİ ALABİLİR Mİ?

Yeni işveren ile brüt ücret ödeneceği konusunda anlaşmaya varmışsa, o zaman ödediği gelir vergisi farkını yeni işvereninden isteyemez. Ama ücretin net ücret olacağı konusunda anlaşmışlarsa, ödediği  ücreti gelir vergisini yeni işvereninden isteyebilir. Vergi diliminin yükselmesinin sonuçları çalışana ait olmaz

EMEKLİLER ÇALIŞMAYA BAŞLARSA AYNI DURUM ONLAR İÇİN DE GEÇERLİ Mİ?

Emekli aylıkları ücret geliri olarak sayılmıyor. Dolayısıyla yıllık emekli aylığı ne kadar olursa olsun, bir işe girerse alacağı ücrete eklenerek gelir vergisi ödeme durumu yok. Sadece emekli aylığı değil, maluliyet, dul ve yetim aylıkları da ücret sayılmadığından, bu tür aylık alanlar bir işte çalıştıklarında, ücret gelir vergilerini sadece işverenden alacakları ücret üzerinden öderler.

EMEKLİLER DE ÇALIŞTIKLARI ŞİRKETİ DEĞİŞTİRİRSE…

Emekliler de bir ücret karşılığı çalışmaya başladıktan sonra işveren değiştirirlerse, eski işverenlerinden aldıkları ücreti yeni işverenlerinden alacakları ücrete ekleyerek vergi dairesine beyanname vermeliler. Yoksa onlar da vergi dairesinden bir mektup alabilirler.

BİR YILDA İŞ DEĞİŞTİREN HERKES SORUMLU

Bir yılda işveren değiştiren her vatandaş, vergi dairesinden bu mektubu alacaktır. Yapılacak ilk iş, vergi dairesine her iki işverenden de o yıl elde edilen brüt ücreti ve gelirden indirilecek masraf ve giderleri içeren beyanname vermektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir