Ekonomi

Çalışanları Sevindirecek 2020 Yılı Beklenen Zam Oranları! Asgari Ücret Zammı İçin Hangi Rakamlar Konuşuluyor?

Milyonlarca çalışanın beklediği 2020 yılında gelecek olan zam oranları, en çok asgari ücretli çalışanların merak konusu oluyor. Asgari ücrete 2020 yılında gelecek zam oranları merakla beklenirken, yapılan tahminler yönündeki rakamları sizin için derledik…

2020 ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ VE ZAMMI

2020 asgari ücret görüşmeleri Aralık ayında başlayacak ve asgari ücret belirleme komisyonu tarafından gerçekleştirilecek. 2019 yılı enflasyon oranları ile beraber asgari ücretin Ocak ayından itibaren artış göstermemesi vatandaşların alım gücünü de oldukça azalttı. Fiyat artışları en çok gıda ve temel kullanım maddelerinde görüldü. Fiyatlardaki artıştan sonra herkesin merak konusu asgari ücrete gelecek olan 2020 yılı zammı oldu. 

Asgari ücret zam oranı, asgari ücret belirleme komisyonu tarafından belirlenecek ve bu komisyonda işç tarafını temsil etmek üzere Türk İş, İşveren tarafını temsil etmek için TİSK ve hükümet adına Çalışma Bakanlığı olacak.  Görüşmeler en az 3 veya 4 toplantı olacak anlaşma sağlanamazsa bu sayı artacak. Asgari ücret ise en geç Aralık sonu ve Ocak başında belli olacak.

2020 ASGARİ ÜCRETİ İÇİN HANGİ RAKAMLAR TAHMİN EDİLİYOR?

2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin muhtemel rakamlar belli olsada vatandaşların bir diğer talebi vergilerin kaldırılması yönünde. Asgari ücretten alınan vergiler ve primlerin toplamı şu şekilde;

SKK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi: 326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL 

Eğer yukarıda yer alan tutarlardan SGK primi ve İşsizlik Fonu dışında yer alan kesintiler kaldırılırsa maaşlara ek 345 TL ek zam gelmiş olacak. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması konusu 2019 yılı başlarında sık sık gündeme gelmişti. 

280 TL ENFLASYON VE 345 TL VERGİ ZAMMI

2020 yılında vatandaşlara yüzde 15 enflasyon zammı uygulanırsa maaşlar 280 TL artacak. Vergi kesintilerinin kaldırılması durumunda ise 345 TL daha artacak olan maaşlar toplam 625 TL artmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir