Ekonomi

Çalışanların Alabileceği En Düşük ve En Yüksek Kıdem Tazminatı Ücretleri

Kıdem tazminatı konusu son günlerin en çok konuşulan konuların başında geliyor. Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ekonomide reform paketinde yer alan konu başlıklarından olan kıdem tazminatında değişiklik yapılması söz konusu. 

Bu çerçevede halen uygulamada olan kıdem tazminatı uygulamasına göre çalışanlara ödenen en düşük ve en yüksek kıdem tazminatı oranlarını sizler için derledik. 

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KIDEM TAZMİNATI ORANLARI

Kıdem tazminatı konusu çalışma hayatı içerisinde yer alanlar için oldukça önem taşıyor. İşçilerin sigortası konumunda bulunan kıdem tazminatınında tavan ve taban ücretler farklı hesaplamalarla belirleniyor. Kıdem tazminatınında tavan ücret memur maaş katsayısına taban tutar ise asgari ücret artışı oranına göre belirleniyor. 

Ayrıca asgari ücrette yıl başında yaşanan yüzde 26’lık zam oranıyla maaşların brüt 2 bin 29 TL’den 2 bin 558 TL’ye yükselmesi, net ücretinde 1603 TL’den 2020 TL’ye yükselmesi kıdem tazminatı da etkiledi. 

Bu Hesaplamalara Göre;

2019 yılında en düşük kıdem tazminatı tutarı 2 bin 558 TL’ye yükseldi. 2558 liraya çıktı. Kıdem tazminatında tavan tutar ise 5 bin 434 TL’den 6 bin 17 TL’ye yükselmiş oldu. Brüt maaşınız 7 bin lira, 10 bin lira ya da 20 bin lira olsa dahi kıdem tazminatı hesabında her yıl için en fazla 6 bin 17 TL birikecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir