Ekonomi

Çalışanların Bilmediği Haklar: Erkeklere Ücretli Doğum İzni

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan çok sayıda önemli mali ve sosyal hak bulunuyor.

Devletin sağladığı bu hakların bazıları çalışma hayatında içerisinde yer alan vatandaşlara verilirken bazı haklar ise iş hayatında olmayan yada olamayan vatandaşlara veriliyor. 

Kamu İlanları olarak bu haberimizde siz okuyucularımıza çalışan erkeklere sağlanan doğum izni hakkını aktarıyoruz. 

ÇALIŞAN ERKEKLERE DOĞUM İZNİ HAKKI

Çalışan erkeklere devlet tarafından sağlanan haklardan bir tanesi de baba olduğunda sağlanan doğum iznidir. Bu izin süresince çalışan erkeklere ödeme yapılmaya devam ediyor. Yani bu doğum izni ücretli izin kapsamında sağlanıyor. 

Uygulamada olan düzenlemeye göre erkeklere sağlanan doğum izni süresi 7 gündür.  Bu konuda Resmi Gazete’de yer alan karar metnini aşağıda aktarıyoruz. 

Memurlar İçin Olan Düzenleme

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 2014 Maddesinin B Fıkrası

B-) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

C-) (B) fıkralarında belirtilen hâller dışında, merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından, birim amirinin muvafakati ile bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde, mazeretleri sebebiyle memurlara on gün izin verilebilir. Zaruret hâlinde öğretmenler hariç olmak üzere, aynı usûlle on gün daha mazeret izni verilebilir. Bu takdirde, ikinci kez verilen bu izin, yıllık izinden düşülür.

Özel Sektör İçin Olan Yasa

Memurlara sağlanan bu izin özel sektörde çalışan vatandaşlar içinde bu süre 5 gündür. Taşeron işçi statüsünde çalışanlar için de bu süre 5 gün. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir