Ekonomi

Çalışma Bakanı Selçuk 2019 Asgari Ücret Tutarını Açıkladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısını gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantı sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı asgari ücret tutarını açıkladı. 

Yapılan açıklamaya göre 2019 yılında asgari ücreti 2 Bin 20 TL oldu.

2019 ASGARİ ÜCRET TUTARI AÇIKLANDI

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında saat 10.00’da başlayan toplantı kapsamında milyonlarca çalışanın yakından merak ettiği asgari ücret tutarı belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen son toplantıya Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen katıldı. 

Toplantı kapsamında işçi talepleri ile işveren önerisi konuşuldu ve rakamında anlaşıldı. 

TOPLANTILARDA DAHA ÖNCEDEN KONUŞULAN RAKAMLAR

Türk-İş, asgari geçim bedelinin 2 bin 383 lira olduğunu, buna refah payı eklenmesini talp etmişti. Buna karşılık olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) hedef enflasyon ve rekabet gücünün yanı sıra işsizlikle mücadeleyi gözetecek ücret belirlenmesini isterken, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının kaldırılmasını, asgari ücret için işverene desteğin artırılarak devam etmesini istemişti. Bu rakamların yanında ayrıca TÜİK ise üçüncü toplantıda geçim ücretinin ağır işler için 2 bin 213 lira olduğunu açıklamış, Türk-İş ise bu rakamın gerçeklerden uzak olduğunu ifade ederek, “Bizim tespitimizin 170 lira gerisinde” demişti.
anında haberdar olmak için

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir