Ekonomi

Çalışma Bakanı Selçuk Ev Hanımlarına Verilen Destekleri Açıkladı

Aile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sabah tarafından kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. 

Bu kapsamda çalışma ve iş hayatı ile ilgili ve kadınların çalışma hayatında yer almasına dair konular hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk ev hanımlarına sağlanan destekleri de açıkladı. 

EV HANIMLARINA SAĞLANAN DESTEKLER

Aile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarında geçmişten günümüze kadın istihdamı konusuna değindi. Bu çerçevede AK Parti döneminde sağlanan kadın istihdamı rakamlarına değinen Bakan Selçuk kadınların işgücüne katılma oranın yüzde 27.9’dan 34.1’e ulaştığını bildirdi. 

Bunun yanında kadın istihdamında hedeflenen rakamlar hakkında bilgi veren Bakan Selçuk ayrıca ev hanımlarına sağlanan destekleri de açıkladı. 

Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un kendisine sorulan ev hanımlarına sağlanan destekler ile ilgili soruya vermiş olduğu yanıt.

”Mayıs 2015’te başlayan doğum yapan anneye ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 TL doğum yardımı devam ediyor. 2007’de Gelir Vergisi Kanunu’nda yaptığımız değişiklik ile hane içinde kadınların ürettikleriyle düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması sonucu kadınların elde ettikleri gelirleri vergiden muaf tuttuk. Bu kapsamda 30 Ocak 2019’da düzenleme yaparak ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden gerçekleştirilen satışları vergi muafiyeti kapsamına aldık.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir