Ekonomi

Çalışma Bakanı Selçuk: Her Sigortalı İçin Aylık 1113 TL Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İş Kurumu tarafından organize edilen bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında; istihdam alanında sağlanan destekler hakkında bilgi verdi.

Bu çerçevede işverenlere sağlanan işveren teşvikleri ile iş arayanlara sağlanan kurslar hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk’un konuşmasının satır başları şöyle;

BAKAN SELÇUK’TAN DESTEK AÇIKLAMASI

Çalışma Bakanı Selçuk yapmış olduğu konuşmasında 2002 yılı ile 2019 yılı arasında kıyaslamalarad bulundu. Bu çerçevede 2002’de 24 bin 482 olan özel sektörde işe yerleştirme sayısının 2018 yılında 50 kat artışla bir milyon 240 bin 308’e çıkarıldığı bilgisini paylaştı.

Çalışma Bakanlığı olarak yürütülen istihdam çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Selçuk eğitim programlarına değindi. 2017 yılında eğitim Programlarına katılan vatandaşların yüzde 91’inin halen istihdamda olduğunu ifade eden Bakan Selçuk sadece İstanbul’da kurs ve programlardan toplam 359 bin 62 vatandaşın yararlandığını açıkladı.

Her Çalışan İçin 1113 TL Destek

İstihdam Teşvikleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuşmasında ayrıca istihdam teşvikleri konusuna da değindi.  İşverenlere ilave istihdam konusunda sağlanacak kolaylıklardan bahseden Çalışma Bakanı Selçuk şu ifadeleri kullandı.

”işverenlerimizin bu ayın sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılıyoruz. Eğer şartlar sağlanırsa, izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz. Bu uygulamadaki ilave istihdam teşvikimizi, bir önceki yıl çalışan sayısı ortalamasına ilave olarak istihdam edilen her bir sigortalının primlerini ve vergisi karşılayarak 2020 yılına kadar sürdüreceğiz. Her bir sigortalı için aylık bin 113 lira olan desteğimiz, bilişim ve imalat sektöründe aylık 2 bin 712 olarak uygulanıyor.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir