Ekonomi

Çalışmayan Annelere Günlük 80 TL İle Kurs: İş’te Anne Projesine Başvurular

İŞKUR tarafından başlatılan projeleri Kamuilanlari.com olarak sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bu haberimizde siz okuyucularımıza İŞKUR’un son dönemlerde en dikkat çeken projelerinden olan İş’te Anne Projesine dair detayları sizlere aktarıyoruz. 

İŞ’TE ANNE PROJESİ VE TÜM DETAYLARI

Devlet kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almaları adına çeşitli projeler yürütüyor. Bu projeler ile kadınlara kurs, bakıcı desteği, istihdam imkanları sunuluyor. 

Peki bu projelerden olan İş’te Anne Projesi Nedir?

İş’te Anne Projesi 0-15 yaş aralığında çocuğu bulunan kadınlara sağlanıyor. Bu yaş aracılığında çocuğu bulunan kadınlar İŞKUR üzerinden kurs başvurusunda bulunuyorlar. Meslek sahibi olmayan kadınların, meslek edinerek istihdamda yer almalarını amaçlandığı bu kurslar ile kadınların meslek edinmeleri sağlanıyor. Kurs kapsamında annelere kursa katıldıkları her gün için 80 TL harçlık veriliyor. (Kursa katılım gösterildiği günlerde genelde haftada 6 gün oluyor) 

İş’te Anne Projesi’ne katılım sağlayacak anneler iki kurs türü için başvuru yapabiliyorlar. Bu çerçevede anneler İŞKUR aracılığıyla Meslek Eğitim Kursları ya da İş Başı Eğitim Programlarına katılım sağlıyorlar. 

İŞ’TE ANNE PROJESİ KATILIM KOŞULLARI

İŞKUR tarafından sağlanan bu programlara katılım sağlayacak adaylar başvurularını yapmadan önce belirlenen başvuru koşullarını sağlamaları gerekiyor. 

Bu koşullar 15 yaşını tamamlamış olmak, Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak, İşverenin aradığı özel şartları taşımak, İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak, Emekli olmamak.

ANNELER BAŞVURULARI NASIL YAPACAKLAR?

Söz konusu proje için belirlenen başvuru koşullarını sağlayan anneler başvurularını Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri aracılığıyla başvurularını yapacaklar. Başvurularda ise bazı evrakların teslim edilmesi gerekiyor. Bu çerçevede annelerin teslim etmeleri gereken bu evraklar şunlar; çocuklarına a it nüfus cüzdanı aslı ve kreş ya da gündüz bakımevinin faturası, kreşten alınan SGK sicil numarasının yer aldığı belge.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir