Ekonomi

Çalışmayan Annelerin SGK ve İŞKUR’dan Alabileceği Maddi Destekler

Çeşitli durumda bulunan vatandaşlara sağlanan destekler bulunuyor. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu hemde diğer devlet kurumları tarafından sağlanan bu desteklerden çoğu vatandaşın haberi bulunmuyor. 

Bu desteklerden haberi olmayan vatandaşlar için bu haberimizde annelere sağlanan destekleri aktarıyoruz. İşte çalışmayan annelere sağlanan o destekler;

ÇALIŞMAYAN ANNELERE SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Devlet tarafından çalışan ve çalışmayan annelere sağlanan destekleri tek tek sıralı halde sizlere aşağıda aktarıyoruz. 

SGK tarafından sağlanan destekler arasında doğum parası, emzirme parası, iş görememezlik parası, bakıcı parası sağlanıyor. İŞKUR tarafından ise annelere İş’te anne projesi cep harçlığı ile iş garantili meslek kursu sağlanıyor. 

Emzirme Parası

Devlet tarafından sağlanan desteklerin ilki emzirme parası. Yeni doğum yapmış annelere sağlanan desteklerden olan emzirme parası 2019 yılı itibariyle zamlandı. Her anneye ödenen bu para anne çalışıyorsa direkt olarak hesabına aktarılıyor. 2019 yılı için emzirme parası 178 TL

Doğum Parası

Yine yeni annelere sağlanan desteklerden olan doğum parası hiçbir koşul olmadan alınan maddi desteklerden oluyor. Her anneye sağlanan bu destek miktarı geçtiğimiz yıllarda uygulamaya giren düzenleme ile değişti. O düzenlemeye göre çocuk sayısına göre sağlanan bu destek miktarı bir çocuk için 300 TL, iki çocuk için 400 TL ve üç çocuk için 600 TL olarak ödeniyor. Bu ödemeden faydalanmak için çocukların 2015 yılının Mayıs ayından sonra doğmuş olması gerekiyor. 

Çalışan Annelere Bakıcı Parası

Çalışma hayatında kadınların iş gücünün artırılması maksadıyla başlatılan desteklerden olan bakıcı desteği 0-2 yaş arası olan annelere çalışmaya devam ettikleri süre boyunca bakıcı desteği alırlar. Maddi durumu olmayan ailelere öncelik tanındığı bu destek miktarı ise 1500 TL’ye kadar ulaşabiliyor.

İş Görememezlik Desteği

Hamile kalmış ve anne olmaya hazırlanan kadınlara hamileliğin son dönemleri ile doğumdan sonraki ilk dönem ücretli izin sağlanır. Bu izin sürecinde annenin maaşına devlet desteği sağlanır. Bu destek ile asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’yi buluyor. Bu destekten faydalanmak için annenin son bir yıl içinde en az 90 gün prim ödemiş olmak şartı var. 

İş’te Anne Desteği

Devlet işi olmayan ancak çalışmak isteyen kadınlara İş’te Anne Projesi ile günlük 80 TL cep harçlığı iş garantili meslek kursu sağlıyor. Bu kurslara katılmak için bazı şartlar ve işlemleri gerekiyor. 

İş’te anne desteği detayları için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir