Ekonomi

Çalışmayan Ev Hanımları için Aylık Maaş Başvuruları Başladı Mı? Ev Hanımları İçin Emeklilik Yasası’nda Son Durum Nedir? Şartları Neler?

Kadınların iş istihdamının sektör piyasalarında artmasının aksine, ev işlerini yaparak para kazanmak isteyen kadınların sayısı da oldukça arttı. Ekonomik sebeplerden ötürü kadın ve erkeklerin eşit bir şekilde gelir elde ederek ev ekonomisine katkı sağlaması rahat bir hayat sürmeye olanak sağlar hale geldi. Kadınların ekonomik bakımdan ailesi, eşi ve evine destek vermesi konusunda yeni yılda birçok değişiklik planlanıyor. Devletin, bu bakımda kadınlara ne gibi haklar tanıyacağı ve yasanın ne zaman meclise sunulup onay alacağı belli olmasa da devletin 2020 yılına yönelik planladığı uygulamaya bir bakalım.

ev hanımları ile ilgili görsel sonucu

Ev Hanımları İçin Emeklilik Müjdesi

25 sene boyunca evli olan kadınlar için emeklilik fırsatını doğuran bu yasaya göre ülkede yaklaşık olarak 15 milyon evli olan ev hanımı ev ekonomisine destek olarak katkı sağlayabilecek. Çalışmayan ve emeklilik için hak bulamayan ev hanımları için emeklilik haklarının tanınmakta olduğunu söyleyen yasa için teklif sunuldu. 25 sene evli olma koşulu aranan bu yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber ev hanımlarının emekli olabilme durumu da kesinleşmeye başlayacak.

ev hanımları ile ilgili görsel sonucu

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri tarafından meclise sunulmuş olan ve yaşlılık maaşlarının alınması için yapılması istenen düzenlemelerinin ardından, teklifin meclisen geçmesi ile beraber emeklilik alamayan ev hanımları için emeklilik imkanları oluşabilecek. Geliri düşük ve sigortada prim ödemesi imkanı olmayan ve çalışma durumu olmayan kişiler, SGK da sigorta kaydı bulunmayan ya da çalışamayan ev hanımlarına da yaşlılık maaşının sunulması için meclise sunulmakta olan yasa teklifinin ileri tarihler içinde meclis tarafından geçmesi beklenmekte.

Meclise sunulmuş olan bu yeni yasa teklifi, ev hanımlarının emekli olma hayalleri, sadece meclis tarafından geçmesi ile yasalaşabilecek. Emekli olmak için söz konusu yasa tekliflerinde primler dahilinde günler esas alınarak yaş sınırı durumunda karar alınarak gerekli planlamalar yapılacak.

Çalışmayan Ev Hanımları İçin Maaş

Yasa teklifi ile beraber SGK ile herhangi bir bağı ya da ilişkisi bulunmayan ev hanımları, evliliklerinde yasal olarak 25 seneyi doldurmuş olma koşulu ile emekliliklerine kavuşabilecekler. Kurumlar için aylık ve gelir almak için hak kazanamamış kişiler, kanunda belirlenmiş olan yaş sınırı ve primlerini doldurmuş olması koşullarını karşıladığı takdirde, kazanç sınırları hesaplanarak tutarı peşin ödeyecek ya da borçlanacak. Daha sonrasında ise emekliliğini almak için hak kazanmış olacak.

ev hanımları ile ilgili görsel sonucu

Ev hanımları tarafından dört gözle beklenen bu yasa teklifinin oldukça kısa bir zaman içinde yapılacağı ön görülmekte. Yasanın tam olarak ne zaman yürürlüğe gireceği ve ne zaman meclisten geçeceği ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir