Ekonomi

Çalışmayan Ev Hanımları İçin Emeklilik ve Aylık Maaş Alma Detayları

Türkiye geneli çalışmayan milyonlarca ev hanımı bulunuyor. Ev hanımlarnın en önemli sorunlarından bir tanesi de yaşlandıklarında emekli olamamak ve aylık maaş alamamak. 

Yaşlılıklarında bu sorunları düşünmek istemeyen ev hanımları ise emeki olmanın yollarını arıyorlar. Kamuilanlari.com olarak emekli olma hayali kuran ev hanımlarının nasıl emekli olabileceklerine dair tüm ayrıntıları haberimizin detaylarında paylaşıyoruz. 

İşte emekli olmak isteyen ancak çalışmayan ev hanımları için emekli olma yolları. 

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?

Emekli olmak isteyen ev hanımları diğer tüm vatandaşlar gibi emekli olmanın şartlarını sağlamak zorundalar. Emekli olmanın şartları sağlamadan ev hanımları emekli olamazlar. Bunun için halen SGK mevzuatında yer alan 3 koşulun sağlanması gerekiyor. 

Bu koşullar emeklilik yaşını doldurmak, SGK primlerini tamamlamak ve gün sayısını tamamlamak. Ancak kadınlar çalışma hayatında yer almadıkları için bu işlemleri isteğe bağlı emeklilik ile yapabilirler. 

Aktif olarak çalışma hayatında yer almayan veya alamayacak durumda olan kadınlar, ev hanımları isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilirler. İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak için sağlanması gereken şartlar ve prim ödemesi yapmak gerekiyor. İşte o şartlar;

BAŞVURU ŞARTLARI

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emeklilik hayali kuran kadınların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen başvuru şartlarını sağlamaları gerekiyor. Bu koşullar madde madde şu şekilde; Türkiye’de ikamet etmek, Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak, Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak, 18 yaşını doldurmuş bulunmak.

2019 YILI İÇİN AYLIK 818 TL PRİM ÖDEMESİ VAR

Başvuru şartlarını sağlayan kadınlardan emekli olmak için başvuru yapacak olanlar için en önemli konu başlıklarından bir tanesi de prim ödemesi. SGK isteğe bağlı sigorta kapsamında kadınların her ay düzenli olarak prim ödemiş olmaları gerektiğini bildiriyor. Uzun bir süre ödenmesi gereken ve her yıl artan prim ödeme tutarları ise şu şekilde; 

2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar için en az 818 TL aylık ödeme yapacaklar. Ancak bu tutar en düşük seviye. Yaşlandıklarında daha yüksek bir tutardan maaş almak isteyen ev hanımları istemeleri halinde aylık 6 bin 140 TL’ye kadar prim ödemesi yapabilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir