Ekonomi

Çalışmayan Ev Hanımları İçin Emeklilik ve Maaş Alma Detayları

Çalışma hayatında yer alamayan kadınların ortak hayali emekli olabilmek. Kadınlar çalışmanın yanı sıra ikinci bir yöntemle emekli olabilir ve devletten aylık maaş alabilirler. 

Kamu İlanları olarak bu kapsamda okuyucularımızın merakla araştırdığı ev hanımlarının nasıl emekli olabilecekleri ile ilgili detayları haberimizde ele aldık. 

EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLABİLİRLER?

Ev hanımları yaşladıklarında aylık düzenli maaşlarının hayali kuruyorlar. Yaşlılıklarında zor durumda kalmak istemeyen ev hanımları için alternatif yöntem isteğe bağlı prim ödeme ile emekli olmak. Bu yöntemle kadınlar primlerini kendileri ödeyerek emekli olabilirler. 

Peki Kadınlar Ne Kadar Prim Ödemesi Yaparlar?

İsteğe bağlı pirim ödemesinde en önemli detay aylık pirim ödeme detayı. Kadınlar her ay bu primi düzenli olarak yatırdıklarında ileride emekli olmaya hak kazanacaklar. 

Bu bağlamda; isteğe bağlı pirim ödeme tutarı beyan edilen prime esas kazancın yüzde 32’si oranındadır. Bu oran kapsamında 2019 yılında asgari ücret üzerinden prim ödeyecek olan vatandaşlar için en az 818 TL olarak uygulanmakta. Yaşlandıklarında daha yüksek bir tutardan maaş almak isteyen vatandaşlar ise en yüksek 6 bin 140 TL’ye kadar prim ödeyebilirler. 

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

İsteğe bağlı pirim ödemesi ile her vatandaş emekli olamıyor. Bunun için sağlanması gereken koşullar var. İsteğe bağlı emekli olmak için mevzuatta yer alan başvuru koşulları şunlar.

Türkiye’de ikamet etmek, Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak, Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak, 18 yaşını doldurmuş bulunmak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir