Ekonomi

Çalışmayan, İşi Olan ve Olmayan Annelerin Devletten Alabileceği Destek Ödemeleri

Devlet tarafından çok farklı durumda olan vatandaşlar gibi annelere de bazı destekler sağlanıyor. Annelere sağlanan bu desteklerin bazıları doğumdan hemen sonra, doğumdan önce yada daha ileriki dönemler için oluyor. 

Annelerin içinde bulundukları durumlarda mağduriyet yaşamamaları adına sağlanan bu desteklerin bazıları için annelerden koşullar talep edilirken bazı destekler için hiçbir koşul bulunmuyor. 

Bu çerçevede annelere sağlanan bu destekleri kalem kalem sizlere açıklamaları ile aktarıyoruz. Sağlacak destek tutarları, başvuru işlemleri ve annelere sağlanan destekler için bilinmesi gereken tüm hususlar Kamuilanlari.com’da sizlerle.

ANNELERE SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Annelere sağlanan devlet destekleri Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, SYDV’ler gibi kurumlar aracılığıyla sağlanıyor. Bu destekler en önemli olanları ise şunlar;

Anne Olan Kadınlara Doğum Parası Ödemesi

Devletin her anneye sağladığı bu destek için koşul bulunmuyor. Devletin koşulsuz sağladığı desteklerden olan doğum parası ödemesi 2015’ten (Mayıs ayı) sonra dünyaya gelmiş her çocuk için ödeniyor. Devlet tarafından yapılan bu ödemelerde yardım tutarı çocuk sayısına göre değişir. Çocuk sayısı arttıkça devletten alınacak ödeme tutarı da artar. Doğum parası ödemesi ilk çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan annelere 600 TL olarak ödeniyor. 

Yeni Anne Olmuş Kadınlara Süt Parası

Doğum parasına ek olarak yeni annelere ödenen bir diğer yardım ise süt parası. Doğum parası ödemesinde olduğu gibi koşulsuz olarak her anneye ödenen süt parası ödemesi direkt olarak annenin hesabına ödeniyor. 

0-2 Yaş Çocuğu Olan Annelere Destek

2 yaşına kadar çocuğu olan annelere devlet bakıcı desteği veriyor. Çalışan annelere yönelik verilen bu destekle kadınların çalışmaları ve iş gücünde yer almaları amaçlanıyor. Anne çalışmaya devam ettiği sürece bu destekten yararlanabilir. 

Asgari Ücretli Annelere 6 bin 397 TL’ye Varan Destek

Bu destek ödemesi çalışan annelere sağlanıyor. Eğer anne çalışıyorsa ve anne olmaya hazırlanıyorsa doğumdan önce ve sonra 8’er hafta izin kullanır. Bu izin süresinde ise annelere devlet ödeme yapar. Asgari ücretli anneler için bu ödeme  6 bin 397 TL. Ödeme miktarı arttıkça alınacak ödeme tutarı da artıyor. Bu desteğe dair ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir