Ekonomi

Çalışmayan, İşsiz Ev Hanımları için Emekli Olma ve Aylık Maaş Alma İmkanı

Çalışma hayatı içerisinde yer alanların ortak amacı yaşlandıklarında emekli olabilmek. Yaşlılıklarında hem sağlık alanında hemde ekonomik olarak zorluk çekmek istemeyen vatandaşlar bunun yıllarca fedakarlık gösteriyorlar. 

Ancak vatandaşların bir bölümüde kendilerine ait özel nedenleri nedeniyle çalışma hayatında yer alamıyorlar. 

Çoğunluğu ev hanımlarından oluşan bu vatandaşlarda gerekli şartları sağlayıp emekli olabilirler. Kamuilanlari.com olarak kadınların emekliliklerine ilişkin bu detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

ÇALIŞMAYAN KADINLARA EMEKLİ OLMA İMKANI

Çalışma hayatı içerisinde yer almayan vatandaşların ortak sorunlarından birisi de emekli olamamak. Çalışan vatandaşlar gibi yaşlandıklarında sorun yaşamak istemeyen bu vatandaşlar da emekli olma imkanına sahipler. 

İsteğe bağlı sigorta ile emeklilik hakkı sağlanan bu vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları ile prim ödeme detayları şu şekilde;

Başvuru Şartları

İsteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olmak isteyecek vatandaşları sağlamaları gereken ilk koşul Türkiye ikamet ediyor olmaları. Bu şartı sağlayan vatandaşların sağlamaları gereken diğer özel koşul ise 18 yaşından büyük olması. İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken diğer koşul kendi sigortalılığı nedeniytle aylık bağlanmamış olmaları. Bu koşulları sağlayavan vatandaşlardan talep edilen son koşul ise çalışmıyor olmak. Bu şartta yer alan maddeler ise şu şekilde; Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak, Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak. 

Prim Ödeme Detayları

Çalışmayan ev hanımlarının emekli olabilmeleri için yapmaları gereken en önemli işlem ise prim ödemeleri. Belirli bir alt sınır ve üst sınır arasında yapılan bu ödemeler prim şartı sağlanana kadar her ay ödenecek. Asgari düzeyde emekli olmak isteyen vatandaşlar aylık en az 818 TL prim ödemeliler. Daha yüksek maaş için ise vatandaşlar aylık 6 bin 140 TL’ye kadar prim ödeyebilirler. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir