Ekonomi

Çeyiz Desteği Başvuru ve Ödeme Tarihleri Açıklandı

Evlenmeyi planlayan gençlere devlet tarafından sağlanan evlilik desteğine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan açıklamalar geldi. 2019 yılı başvuruları hakkında bilgi veren Bakan Selçuk söz konusu desteğin detaylarını hatırlattı. 

ÇEYİZ DESTEĞİ BAŞVURULARI 17 NİSAN’DA

Çeyiz desteği için 2019 yılı başvurularının 17 Nisan’da başlayacağını aktaran Çalışma Bakanı Selçuk, daha önceden başvuru yapan adaylara ne zaman ödeme yapılacağına dair de bilgi verdi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ödemelerin nasıl yapılcağına dair açıklamasında hesap açtırıp 3 yıllık süreyi doldurarak evlenen katılımcıların gerekli müracaatları hesaplarının bulunduğu bankalara yapacaklarını duyurdu. Bu kapsamda 22 bin 344 kişinin hesabı olduğu bilgisini veren Çalışma Bakanı Selçuk, çeyiz hesabı açanların evlilik tarihinden önce en az 3 yıl düzenli ödeme yapmaları gerektiğini hatırlattı.

Ödeme Detayları

Çeyiz hesabı açtıran ve en az 3 yıl düzenleme ödeme sözü veren vatandaşların ödemelerinde alt sınır 155 lira 26 kuruş olurken vatandaşlar aylık en fazla bin 552 lira 65 kuruş ödeyebilecekler. Vatandaşların 3 ile 5 yıllık süre boyunca yapacakları farklı tutarlardaki ödemeleri için ne kadar destek miktarı alacaklarını da açıklayan Bakan Selçuk şu ifadeleri kullandı. 

“3 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı oranı yüzde 10’dan yüzde 20’ye, verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya; 4 yıllık birikim sonucunda alınacak devlet katkısı oranı yüzde 15’ten yüzde 22’ye, verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya; 5 yıl ve üzerindeki sürede alınacak devlet katkısı oranı yüzde 20’den yüzde 25’e, verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarılmıştır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir