Ekonomi

CHP’den ‘1999 ve 2001 Krizlerinde İşsizlik Yüzde 9’du, Şuan Yüzde 14,7’ Eleştirisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayı işsizlik rakamlarını kamuoyuna duyurmuştu. TÜİK verilerine göre işsizlik rakamları 2019 yılı Şubat ayında artarat yüzde 14.7 seviyesine ulaştı. Türkiye geneli toplam işsiz sayısı ise 4 milyon 730 bin oldu. 

TÜİK tarafından işsizlik rakamlarının açıklanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nden hem değerlendirme hemde hükümete eleştiri geldi.

CHP’DEN İŞSİZLİK ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba işsizlik konusuna dair yapmış olduğu değerlendirmesinde Türkiye’nin tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadığını söyledi. Yazılı olarak yapılan basın açıklamasında enflasyon rakamlarının yüksek olması ile işsizlik oranının artmasına dikkat çeken Veli Ağbaba, hükümeti eleştirdi. 

“Ülkemiz tarihinin en büyük iki ekonomik krizi olan 1994 ve 2001 krizlerinde işsizlik oranları yüzde 9 seviyesinde iken işsizlik seviye şu an yüzde 14,7 seviyesindedir. Üretimin olmadığı, hukukun askıya alındığı, demokrasinin ortadan kaldırıldığı bu rejim de ne işsizlik sorunu çözülür ne de ekonomik sorunlar ortadan kaldırılır.”

AB-ABD BİZİ KISKANIYOR YALANLARI İLE KANDIRAMAZSINIZ

Yazılı açıklamasında AK Parti Hükümetine dair eleştirilerde de bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye’nin 3. dünya ülkeleri ile kıyaslanmaya başlandığını ifade etti.

”Dış güçler, AB-ABD bizi kıskanıyor yalanları ile 81 milyon yurttaşı artık kandıramazsınız. Türkiye gelişmiş ülkeler karşısında hem ekonomik hem toplumsal refah açısından her geçen gün daha kötüye gitmektedir. Ülkemiz artık 3’üncü dünya ülkelerindeki işsizlik ve enflasyon oranları ile karşılaştırılır duruma düşmüştür.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir