Ekonomi

CHP’den İşsizlik Rakamlarına İlişkin Hükümete Eleştiri: Gerçek İşsiz Sayısı 7 Milyon 622 Bin

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2019 dönemine ait işsizlik rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına göre işsiz vatandaş sayısı son bir yılda 1 milyon 21 bin kişi arttı. Bu artış ile toplam işsiz vatandaş sayısı 4 milyon 157 bin oldu. 

TÜİK verilerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi’den konuya ilişkin bir basın açıklaması geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yapılan basın açıklamasında hükümete söylem eleştirisi vardı. 

HÜKÜMETE İŞSİZLİK ELEŞTİRİSİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak yapmış olduğu basın açıklamasının başında hükümetin ekonomi söylemlerini hatırlattı. Ekonomi şahlanışa geçecek, türbülans sona erdi gibi açıklamalara değinen Faik Öztrak şahlanışa geçenin ekonomi değil, işsizlik rakamları olduğunu açıkladı. 

Konuşmasında gerçek işsiz sayısının TÜİK verilerinden daha fazla olduğunu ifade eden CHP Sözcüsü Öztrak şu ifadeleri kullandı. 

”TÜİK rakamlarına göre işsiz yurttaşlarımızın sayısı son bir yılda 1 milyon 21 bin kişi artarak, 4 milyon 157 bin kişi oldu. Buna karşın gerçek işsizlerimizin sayısı ise son bir yılda 1 milyon 282 bin kişi artarak, 7 milyon 622 bine ulaştı. Ancak asıl dikkat çekici olan resmi işsiz sayısındaki yıllık artışın son 6 aydır her ay 1 milyonun üzerinde gerçekleşmesidir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir