Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK’lılara Ocak 2020’de Zam Müjdesi!

Ankara’da AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, müjdeleri peş peşe sıraladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK bursu açıklamasından sonra vatandaşlar ve öğrenciler KYK bursu ne kadar oldu? sorusunun cevabını araştırıyor. Yanıt haberimizde..

YENİ KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NE KADAR OLACAK?

 Bilindiği gibi Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi ve öğrenim bursu 500 TL olarak ödeniyordu. Erdoğan’ın son dakika müjdesiyle KYK bursu yüzde 10 zamlanarak 550 TL olacak! Yeni KYK öğrenim kredisi fiyatları lisansta 550 TL, yüksek lisansta 1100 TL, doktorada da 1650 TL oluyor.

Yeni zamlar Ocak ayından itibaren geçerli olacak.

Kendilerine karşılıklı kredi mi yoksa karşılıksız burs mu çıkacağını merak eden sonuçların açıklanması için gözlerini Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne çevirdi. Genel olarak bilinen bilgiye gören Kasım ayı içerisinde belli olan ücretler ile ilgili resmi açıklama ise henüz bekleniyor. Peki KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK sonuçları sorgulama nasıl yapılır?

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 15 – 21 Ekim tarihleri aralığında alınan KYK burs ve Kredi başvuru sonuçları için geri sayım başladı. Haberimizin detayların KYK kredi ve burs sonuçları sorgulamanın nasıl yapıldığını öğrenebilir, konu ile ilgili diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

BURS VE KREDİ BAŞVURU SÜRECİ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK BURS VE KREDİ SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Sonuçların ise GSB’nin ya da KYK’nın internet adresi içerisinde yer alması bekleniyor. KYK sonuçları ile ilgili detaylar KYK’nın ya da GSB’nin resmi internet adreslerinde bulunan ‘duyurular’ sayfası üzerinden takip edilebilir. KYK burs sonuçları, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yapacağı duyuru sonrasında e devlet sistemi üzerinden öğrenilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir