Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı EYT Modeli: Kimler Nasıl Emekli Olacak?

Hükümet 20 yıl sonra Emeklilikte Yaşa Takılanlar için resmi adım attı. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan sonrası konu ekonomi ve kamu gündeminde sıkça yer almaya başladı. 

Kamuilanlari.com olarak çalışmalara dair ilk izlenimleri ve EYT’lilerin emekli olabilmelerine ilişkin ilk konuşulan çözüm önerilerini sizlere aktarıyoruz. 

EYT’DE CUMHURBAŞKANLIĞI MODELİ

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin, EYT Kurul Başkanlığı’na getirilmesinin ardından ilk açıklamasında homojenlik vurgusunda bulundu.

Bu konuda EYT’lilerin homojen bir yapı olmadığını ifade eden Vedat Bilgin bu açıklamasıyla farklı durumlarda bulunan vatandaşlar için farklı çözüm önerilerinin olabileceğinin işareti verdi. Çözüm önerileri konusunda konuşulanlar olasılık kapsamında olup en çok konuşulan modeli her eksik yıl veya her eksik ay için daha az maaş ile emeklilik. 

Dünyada bunun örnekleri olup bu örneklerde yaşı dolmadan emekli olmak isteyenler, emeklilik istemeleri halinde her eksik yıl yüzde 2 yada her eksik ay için yüzde 0.4 oranında daha az maaş alıyorlar. 

Bunun yanında yine farklı oranlarda daha az maaş ile erken emeklilik sağlayan bir diğer ülke ise erkeklerde 30 yıl sigortalılık süresi şartı olmasını talep ederken kadınlarda 25 yıl. 

EYT çözümleri için dünyada ki tüm emeklilik yöntemlerinin inceleneceği ve Türkiye Modeli oluşturulacağı öngörülenler arasında.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir