Ekonomi

Devlet İş Arayanlara Zaruri İhtiyaçlar İçin 888 TL İstihdam Yardım Parası Ödüyor

Devlet tarafından sağlanan destekleri Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza aktarmaya devam ediyoruz.

Bu haberimizde siz okuyucularımız için vatandaşlar tarafından fazla bilinmeyen desteklerden bir tanesi olan istihdam destek ödemelerini araştırdık. 

SYDV’ler aracılığıyla sağlanan istihdam destek ödemesi maddi olarak zor durumda olan vatandaşların iş arama ve iş başlama esnasında oluşacak ihtiyaçların karşılanması amacıyla ödeniyor. Belirli şartlar altında ödenen bu destek detayları şu şekilde;

DEVLETTEN İSTİHDAM YARDIM PARASI

Devlet tarafından sağlanan çok sayıda destekten bir tanesi olan istihdam parası ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla sağlanıyor. 

Muhtaç vatandaşlara sağlanan bu destek ödemeleri iki aşamalı olarak ödeniyor ve ödemelerin toplam tutarı 888 TL’ye ulaşıyor.

1. Aşama: İşe Yönlendirme Parası

Vatandaşlara ödeme yapılan ilk aşama İşe Yönlendirme parası adı altında sağlanıyor. Bu ödeme iş arayan vatandaşlara yılda 3 defaya kadar yapılıyor. Ödeme tutarı 100 TL’ye ulaşıyor. 

2- Aşama İşe Başlama Parası

İş arama sonrasında işe başvurusu kabul edilen vatandaşlara işe başlama parası veriliyor. Bu ödemeler işe başlama sırasında gerekli evrakların derlenmesi ve bu aşamada mağduriyet yaşanmaması adına veriliyor. Asgari 3’te biri olarak ödenen bu ödeme 2019 yılı için 788 TL

BAŞVURU ŞARTLARI

İki aşamalı olarak işe yönlendirme ve işe başlama destek ödemesi almak isteyenlerin sağlamaları gereken başvuru koşulları şunlar;

18 yaşından büyük olmak ve 55 yaşından küçük olmak. Aile Bakanlığı’na bağlı SYDV’ler aracılığıyla Gelir Testi Testi yaptırmış olmak. Ayrıca gelir testi sonucuna göre; mevzuatta yer alan gelir düzeyinin altında gelirde olmak gerekiyor. Diğer bir deyişle bu ödeme muhtaç vatandaşlara yapılıyor. Başvurular ise il ve ilçe SYDV’lere yapılabiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir