Ekonomi

Devlet İşi Olmayan Vatandaşlara 1015 TL Maaş Ödemesi Yapıyor

2019 yılının girmesinin ardından devlet tarafından işsiz vatandaşlara ödenen işsizlik maaşı tutarları arttı. Asgari ücrete bağlı olarak artan işsizlik maaşı tutarları, asgarin ücretin 2 bin 20 TL olarak belirlenmesiyle bin liranın üzerine çıktı. 

Peki devletin işsiz kalan vatandaşlara sağladığı;

* İşsizlik Maaşı tutarı ne kadar oldu?

* İşsizlik maaşını kimler hangi koşullar karşılığında alabilirler?

* İşsizlik maaşı başvuruları nasıl yapılır?

Tüm bu soruların yanıtlarını Kamuilanlari.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 İŞSİZLİK MAAŞI TUTARI

2019 yılı asgari ücretine yapılan yüzde 26 oranında zam asgari ücretin 2 bin 20 TL’ye yükselmesine neden oldu. İşsizlik maaşı da bu yükselmeye bağlı olarak ciddi bir artış gösterdi. Bu artış sonrasında 2019 yılı işsizlik maaşı tutarları en düşük 1 bin 15 TL oldu. Bu yıl işsiz kalan vatandaşlara ödenecek olan en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 30 TL’ye yükseldi. 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU KOŞULLARI

Söz konusu işsizlik maaşını almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları bulunuyor. Bu başvuru koşularının ilki ise işten ayrılma durumu ile ilgili. Bu kapsamda vatandaşların işinden isteği dışında ayrılmış olmaları gerekiyor. Bu durum ise işten çıkarılma veya işyerinin iflası gibi durumlarda söz konusu. Bu şartın dışında halen uygulamada olan bir diğer düzenleme Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak, şartının sağlanması. Ayrıca vatandaşlardan işine son verilmeden önce son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartını da yerine getirmiş olmaları isteniyor. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı başvurularında en önemli husus işten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor. Bu vatandaşların kaçırdıklar bir husus olabiliyor. 

Bu süre zarfında vatandaşlar başvurularını e-Devlet üzerinden yada İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden elektronik olarak yapabiliyorlar. Vatandaşlar ayrıca başvurularını isterlerse İŞKUR Müdürlükleri aracılığıyla şahsen de yapabiliyorlar. 

Ekonomi Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.