Ekonomi

Devlet Tarafından Yaşlı Vatandaşlara Sağlanan Maddi İmkanlar

Sosyal Hizmet alanlarında atılan adımların ardından devlet farklı durumları olan vatandaşlara maddi imkanlar sağlıyor. Duruma göre sağlanan bu desteklerden bazıları için vatandaşlardan bazı koşullar talep edilirken bazı destekler için ise hiçbir koşul talep edilmiyor. 

DEVLETİN YAŞLI VATANDAŞLARA SAĞLADIĞI DESTEKLER

Kamu İlanlari olarak devletin sağladığı maddi desteklerin tamamını sizlere aşağıda aktarıyoruz. İşte o koşullar

65 Yaş Maaşı

Devlet maddi durumu iyi olmayan, 65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşlara 65 yaş maaşı ödüyor. Kişinin kendisinin ve eşinin geliri baz alınarak ödenen bu maaş için aylık gelirin 609 TL’nin altında olması koşulu var. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara 601 TL destek sağlanıyor. 

Evde Bakım Parası

Yaşlı vatandaşların bakımlarını üstlenen akrabalarına yapılan bu ödemeler vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Bakıma muhtaç olduğu tespit edilen yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için sağlanan bu destek aylık 1305 TL olarak ödeniyor. Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu gerekiyor. Maaş yaşlıya değil, bakana veriliyor. Hane içinde kişi başı gelirin bin 219 liranın altında olması gerekiyor.

Evde Sağlık Hizmeti 

Devlet bakıma muhtaç olan vatandaşlara evde sağlık hizmeti sunuyor. Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere sağlanan bu destek için ücret talep edilmiyor. 

Şehir İçi Ulaşım Hizmeti

65 yaş ve üzeri olanlar şehir içi toplu taşımalardan ücretsiz yararlanıyor.

Ücretsiz Bakım (Huzurevi) Desteği

Devlet, bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan veya ailesi ile çocuklarının bakmadığı ‘yoksul’ yaşlıların huzurevi ve bakım evlerinde ücretsiz bakılmasını sağlıyor.

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir