Ekonomi

Devlet Zenginlerden Alınan Vergileri Artırıyor! Gelir Düzeyine Göre Vergi Oranı Tablosu

Devlet gelir vergisi alanında yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Gelir vergilerinin artırılması amacıyla sağlanan bu düzenleme ile geliri yüksek olanlardan daha yüksek vergi alınması amaçlanıyor. 

Bloomberg haber ajansında yer alan ve konu hakkında bilgisi olan bir kaynağın verdiği bilgilere göre yeni gelir vergisi düzenlemesinde, gelir oranına göre düzenlemeler yapılacak. İşte yeni gelir vergisinde gelir oranına göre vergi tablosu şu şekilde; 

DEVLET ZENGİNLERDEN DAHA ÇOK VERGİ ALACAK

Hükümet tarafından hazırlanan yeni düzenleme esasına göre yıllık geliri 500 bin TL’den az olanların vergi oranlarında bir değişiklik yapılmayacak. 

Ancak yıllık geliri 500 bin TL üzerinde olanların vergi katsayıları da artacak. Buna göre yılda 500 bin TL ila 1 milyon TL arası kazananlardan alınan gelir vergisi oranı yüzde 35 oranından yüzde 40 oranına çıkarılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenlemede yine bir milyon TL’den daha fazla geliri olanlarda yüzde 45 vergi dilimine girecekler. 

Gelir vergisinde şuan uygulamada olan düzenlemede ise; 

Yıllık geliri 148 bin TL’den fazla olan vatandaşlar 36 bin 260 TL gelir vergisi ödüyorlar. Sabit olarak ödenen bu ücret gelir arttıkça yüzde 35 olarak uygulanıyor. Özellikle asgari ücretli çalışanları ilgilendiren vergi dilimi ise şu şekilde; yıllık geliri 18 bin TL’den az olan vatandaşlar yüzde 15 gelir vergisi ödüyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir