Ekonomi

Devletin Annelere Sağladığı Süt Emzirme Parası Nasıl Alınır

Süt emzirme parası almak için merakla bekleyen yeni doğum yapmış milyonlarca anneyi ilgilendiren bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Öncelikle süt parası olarak da bilinen süt emzirme ödeneği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yeni anne olmuş çalışan ya da kendisi çalışmayıp kocası çalışan vatandaşlarına tanınmış haklardan biridir. Dolayısıyla sosyal güvence verilen bu haktan yararlanmak için belirli şartları da sağlamak gereklidir.  Süt parasından yani süt emzirme ödeneğinden yararlanılması için gerekli olan ilk şart, doğum yapan annenin SSK’lı bir çalışan, annenin çalışmadığı durumda kocasının SSK’lı çalışan olması gerekmektedir.

Süt Parasını (Emzirme Ödeneği) Kimler Alabilir?

Süt parasının alımında ilk şartın, anne ya da babadan en az birinin Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı bir çalışan olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu konuda detaylı bilgi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16’ncı maddesinde düzenlenen mevzuatla açıklanmıştır. Bu mevzuatı özetleyecek olursak;

Süt parasını almak isteyen anneler için gerekli şartlar:

–    Doğum yapmış olmanız gerekir
–    Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak çalışmış ya da halen çalışıyor olmanız gerekir
–    Doğumunuzdan önceki 1 yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekir.
–    Eğer siz SSK’lı bir çalışansanız kocanızın çalışıp çalışmadığı önemli değildir.

SSK’lı bir şekilde çalışmayan ya da çalışmamış annelerin durumunda babanın durumuna bakılır:

–    Eşinizin doğum yapmış olması gerekir
–    SSK’ya bağlı olarak bir iş yerinde çalışıyor ya da çalışmış olmanız gerekir
–    Çocuğunuzun doğumundan önceki 1 yıl önce 120 sigorta priminizin yatmış olması gerekir.
–    Eşinizin (annenin) çalışmıyor olması şarttır.

Süt Parası Nerden Alınır?

Eğer süt parası alma şartları yerine getiriliyorsa (anne ya da babadan herhangi biri) doğumdan sonra süt parası, otomatik olarak SGK sistemine yatırılır. Doğum yapılan hastane tarafından girilen bu para için herhangi bir talepte bulunmaya gerek yoktur. Süt parası sorgulama işlemi SGK sistemi üzerinde tanımlı hesaptan yapılır. Aksi durumlarda, ebeveynlerin talepte bulunması gerekmektedir. Bunun için doğum yapan anne ya da babanın Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek süt parası başvuru formu alması ve doldurup teslim etmesi gerekmektedir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir