Ekonomi

Devletin Engelli Vatandaşlara Sağladığı 2022 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet farklı durumlarda bulunan vatandaşlara çeşitli isimler altında destek ödemelerinde bulunuyor. Bu çerçevede engelli vatandaşlara da bazı destek ödemeleri yapılıyor. Kamu İlanları olarak devlet tarafından engelli vatandaşlara sağlanan 2022 engelli maaşı ödemesinin detaylarını haberimizde aktarıyoruz. 

2022 ENGELLİ MAAŞI ÖDEMESİNE DAİR TÜM DETAYLAR

Devlet 2022 sayılı kanun ile birlikte engellilere bazı ödemelerde bulunuyor. Yaş ve engel durumuna göre yapılan bu ödemeler 3 farklı sınıftda kategorilendirilebilir. 2022 Engelli Maaşı Ödemesine Göre; 18 yaşından büyük ve engellilik oranı %70’in üstünde olanlara, 18 yaşından büyük ve engellilik oranı %40 ve %69 arasında olanlara ve 18 yaşından küçük engelli yakını olanlara sağlanıyor. 

Kimler Başvuru Yapabilir?

2022 Engelli Maaşını almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara aşağıda yer alan oranlarda maaşlar bağlanıyor. Halen uygulamada olan mevzuata göre; 2022 engelli ve 65 yaş üstü maaşından yararlanabilmek için %40’ın üzerinde engel olması veya 65 yaşını doldurmuş olma şartı da bulunuyor. Bunun yanında engelli aylığı bağlanabilmesi için engelli kişinin yaşadığı hanede kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor.

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

2022 maaşı kapsamında vatandaşlara %40 ile 69 arası için 480 TL, %70 ve üzeri için 720 TL olarak ödeniyor. 2022 engelli maaşları 3 ayda bir engelli bireylere yapılan bir yardım çeşididir. Bu yardım vatandaşların PTT hesaplarına yatırılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir