Ekonomi

Devletin Evlenecek Gençlere Sağladığı Destek Tutarları Arttı

Çeyiz hesabı ile sağlanan destek tutarına dair Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan düzenleme yönetmeliğinde çeyiz hesabı açarak destek almak isteyen vatandaşlara verilen destek tutarı arttı.

Bunun yanında hesaptan para çekme, faiz oranları ve hak kaybına neden olan bazı noktalara dair de düzenlemeler yapıldı. 

ÇEYİZ HESABI DESTEĞİ ARTIRILDI

Evlenecek gençlere çeyiz hesabı açarak ve belirli bir süre boyunca birikim yapılması sistemiyle sağlanan destek tutarlarında azami rakamlar şu şekilde değişti. 

Çeyiz hesabına düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si destek olarak veriliyor. Bu destek miktarı en fazla 6 bin 500 TL. Ödeme süresi 48 ila 59 ay olanlar için yüzde 22 destek tutarı sağlanıyor ve maksimum 7 bin 500 TL destek alınır. Eğer ödeme süresi 60 ay ve üzeri ise destek oranı yüzde ve azami 9 bin lira alınır. 

Para Çekim Detayı

Çeyiz hesabında para çekme işlemlerine dair yapılan düzenleme ile bir dönem içinde en fazla iki defa işlem yapılabilecek. Bunun için ise şöyle bir durum var. Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarların toplamından az olmaması gerekiyor.

Hak Kaybına Neden Olan Durumlar

Çeyiz hesabına ödemeler devam ederken çekim hakkının evlilik tarihinden önce kullanılması ve herhangi bir nedenle evliliğin gerçekleşmemesi durumunda başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için 3 aylık bir süre bulunuyor. Bu süre zardında evlendirme dairelerine başvuru yapıldığını teşvik eden evrakın bir örneğiyle beraber çekim hakkının kullanıldığı bankaya başvurularak çeyiz hesabı statüsünün devamı talep edilebilecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir