Ekonomi

Devletin SGK Aracılığıyla Çalışan, Çalışmayan Annelere Sağladığı Maddi Yardımlar

Devlet annelere çeşitli alanlarda önemlli destek ödemeleri yapıyor. Devletin annelere yapmış olduğu destek ödemelerinin bir bölümü için hiç bir koşul talep edilmiyor ve ödemeler her anneye yapılıyor. 

Bunun yanında devletin belirli koşullar altında sağladığı desteklerde bulunuyor. Mevzuatta yer alan bu koşulların sağlanması durumunda önemli destekler elde eden anneler için bu ödemeleri hatırlatıyoruz.

Devletin annelere yapmış olduğu yardım ödemeleri ve detayları.

DEVLETİN ANNELERE YAPTIĞI ÖDEMELER

Devletin başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere annelere sağladığı destek ödemeleri 4 ana başlıkta incelenebilir.

* Doğum Parası Ödemesi

* Süt Parası Ödemesi

* Çalışan Annelere Doğum İzni Ödemesi

* Bakıcı Desteği Ödemesi

ÇALIŞAN ANNELERE BAKICI YARDIMI

Devlet çalışan annelerin işlerinden ayrılmaması ve aktif çalışma hayatlarına devam etmeleri adına önemli destekler sağlıyor. Bu desteklerin başında ise bakıcı yardımı ödemesi geliyor. 0 ile 2 yaş arasında çocukları bulunan anneler çalışmaya devam ettikleri süre boyunca devlet desteği alırlar. Çeşitli tutarlarda destek ödemesi almak için ise annenin başvuru sırasında sigortalı olması gerekiyor. SGK’nın sitesinden başvuru detayları öğrenilebilir.

DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ

Çalışma hayatında yer alan bir kadın anne olmaya karar verdiğinde devlet doğum öncesinde ve sonrasında anneye izin ödemesi yapar. Bu izin ödemesi özel sektörde çalışan annelere büyük bir imkan sağlarken detaylar şu şekilde;

Çalışma hayatında yer alan annelere doğumdan 8 hafta önce ve doğumdan 8 hafta sonra doğum izni verilir. Bu süre boyunca annenin ücreti devlet tarafından karşılanır işveren ödeme yapmaz. Maaşa göre yapılan bu doğum izni ödemesinde devlet en az ödemeyi asgari ücretli annelere 6 bin 367 TL olarak yapar.

SÜT PARASI ÖDEMESİ

Yeni doğum yapmış anneye tek seferlik emzirme parası ödenir. Bu ödeme annenin sistemde kayıtlı hesabı varsa annenin hesabına ödenir. Eğer annenin hesabı yoksa eşinin hesabına yatırılır. 2019 yılı için emzirme ödemesi 178 TL’dir.

DOĞUM PARASI

Devletin sağladığı bir diğer destek doğum parası. Bu ödeme anneye doğumdan sonra ödenir. Çocuk sayısına göre değişen ödemede detaylarına göre; Mayıs 2015’ten sonra bebek sahibi annelere ilk çocukları için 300 TL, anne ikinci kez çocuk sahibi olursa 400 TL ve anne 3 veya daha fazla çocuk sahibi olursa 600 TL doğum parası ödemesi yapar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir