Ekonomi

Devletin Yaş Vatandaşlara ve Yaşlı Vatandaşlara Bakanlara Ödediği Destekler

Kamu İlanları olarak siz okuyucularımıza devlet tarafından sağlanan maddi destekleri belirli sürelerle hatırlatıyoruz.

Bu haberimizde de siz okuyucularımıza, devletin koşulsuz olarak sağladığı destekler ile hiçbir koşul aramadan sağlanadığı desteklerden olan ve yaşlı vatandaşların kullanabildiği destekleri derledik. Ayrıca devletin sağladığı bu yardımlarda yaşlı vatandaşların yanı sıra yaşlılara bakan vatandaşlara verilen destekleri de aktarıyoruz. 

YAŞLI VATANDAŞLARA SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

Belirli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlarımızın maddi olarak olarak mağduriyet yaşamamaları adına verilen destekler. 

Yaşlı Vatandaşlara 65 Yaş Aylığı

Maddi durumu iyi olmayan, 65 yaş ve üzerindeki yaşlı vatandaşlara 65 yaş maaşı ödeniyor. Bu maaş başvuruda bulunan yaşlı vatandaşın kendisinin ve eşinin gelirine bakılara ödeniyor. Bu kapsamda 65 yaş aylığı için aylık gelirin 609 TL’nin altında olması koşulu var. Bu koşulları sağlayan vatandaşlara 601 TL destek sağlanıyor. 

1305 TL Evde Bakım Parası

Son dönemlerin en dikkat çeken desteklerinden olan ve yaşlı vatandaşların bakımlarını üstlenen akrabalarına yapılan bu ödemeler binlerce kişi tarafından kullanılıyor. Evde Bakım Maaşı, bakıma muhtaç olduğu tespit edilen yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için amacıyla ödeniyor.

Her ayın belirli bir döneminde yatırılan bu ödeme aylık 1305 TL. Bu ödeme için evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu gerekiyor ve maaş yaşlıya değil, bakana veriliyor. Hane içinde kişi başı gelirin bin 219 liranın altında olması gerekiyor.

Evde Sağlık Hizmeti 

Devlet bakıma muhtaç olan vatandaşlara evde sağlık hizmeti sunuyor. Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere sağlanan bu destek için ücret talep edilmiyor. Bunun yanında yaşlı vatandaşlardan 65 yaş ve üzeri olanlar şehir içi toplu taşımalardan ücretsiz yararlanıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir